Průmyslová produkce v únoru po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 1,5 procenta. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 0,5 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 1,4 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad.
Průmyslová produkce v únoru 2019 byla reálně meziměsíčně vyšší o 0,5 %. Meziročně vzrostla o 1,5 %.K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek +0,8 procentního bodu, růst o 6,7 %), výroba elektrických zařízení (příspěvek +0,2 p. b., růst o 3,0 %) a výroba strojů a zařízení (příspěvek +0,2 p. b., růst o 2,3 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek -0,15 p. b., pokles o 0,8 %), zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků (příspěvek -0,13 p. b., pokles o 7,0 %) a výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -0,11 p. b., pokles o 2,7 %). Bez očištění byla průmyslová produkce meziročně vyšší o 1,5 %.
„Únorová čísla tak relativně příznivě překvapila, zejména v kontextu slabší předstihových indikátorů a údajů ze zahraničí. Nicméně částečně za silnější meziroční dynamikou průmyslu stoji nižší srovnávací základna ve výrobě elektřiny z minulého roku díky odstávce v jaderné elektrárně Temelín. Díky ní meziroční růst ve výroby elektřiny zrychlil o téměř 7 % a na 1,5% růstu průmyslu se podílel 0,8 p.b. Zpracovatelský průmysl tak v únoru meziročně přidal o necelé procento, zatímco v lednu meziročně klesl o 3,3 %,“ uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v únoru 2019 meziročně vzrostly o 3,6 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 4,9 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 1,9 %.
„Samotná výroba automobilů po lednovém propadu o 7,4 % byla jen nepatrně pod úrovní minulého roku (-0,8 yoy) a výroba v nejvýznamnějším tuzemském průmyslovém odvětví se tak v únoru stabilizovala. Automobilový sektor za celý minulý rok vzrostl o 2 %, což byla nejslabší dynamika od roku 2013. A letošní data prozatím naznačují, že automobilový sektor bude v letošním roce přinejlepším stagnovat. Nové zakázky v průmyslu letos rostou jen něco málo přes jedno procento, a v případě automobilů pak ty domácí nové zakázky letos mírně klesají,“ uvedl Seidler.
Hodnota nových zakázek v únoru 2019 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 1,4 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 1,3 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 1,5 %. K celkovému meziročnímu růstu nových zakázek přispěla nejvíce odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,6 p. b., růst o 5,3 %), výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek +0,4 p. b., růst o 7,1 %) a výroba motorových výroba vozidel, přívěsů a návěsů . Nové zakázky klesly v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -0,4 p. b., pokles o 4,4 %), výroba elektrických zařízení a výroba chemických látek a chemických přípravků.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v únoru 2019 meziročně snížil o 0,2 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v únoru 2019 meziročně vzrostla o 7,1 %.