Je silný dolar pro Spojené státy dobrý?

Před dvaceti lety se stal ministrem financí Spojených států Bob Rubin. Stal se známým kvůli jednoduché politické zásadě: Silný dolar je nejvyšším zájem Ameriky. Je to mantra, opakoval mnohokrát, podporujíc odvahu obchodníků prodat. Neprodávali. Během Rubinnova čtyř a půl letého působení vyskočil dolarový index o 17 procent – větší nárůst, než kterému přihlížel kterýkoliv z jeho šesti nástupců. Současný ministr, Jack Lew, není výjimkou. 

„Budu opakovat to, co jsem říkal já i všichni moji předchůdci. Silný dolar je pro Ameriku dobrý,“ řekl Lew Bloomberg Television na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Možná, že je to pravda, ale jen do určité míry. Americký hospodářský růst, zaměstnanost a exportní objednávky ustoupily v momentě, kdy se dolar vyšplhal do nových výšin pod úroveň, kdy byl ministrem Rubin a jeho nástupcem Lawrence Summers. Debata o tom, zda silnější je lepší, se opět vynořila, protože dolar je v podobném rozpolcení a zadrhávající se světová ekonomika je závislá na motoru růstu – USA. Primární výhodou silnějšího dolaru je to, že obyvatelé USA mohou nakupovat zahraniční zboží levněji. Za stejné peníze dostanou více muziky. Obecně řečeno, silnější měna pomáhá zemi financovat deficit obchodního a běžného účtu a je viditelným symbolem ekonomické mužnosti. Na druhou stranu je složitějším barometrem ekonomického výkonu.

Nebezpečné korelace měn a komodit

Jeden ze způsobů, jak by silný dolar mohl oživení narušit, je ten, že se americký vývoz stává pro ostatní země dražším, z čehož plyne snížení hodnoty zahraničních příjmů amerických společností. CEO Cisco Systems John Chambers v Davosu řekl, že rostoucí dolar je „jedna z dalších výzev.“ Vzdouvající se dolar by také mohl zkomplikovat plány Federálního rezervního systému na zvýšení úrokové sazby, tím, že sníží již tak slabou inflaci. Tím, že se zahraniční výrobky stávají pro americké spotřebitele levnějšími, vytváří se tlak na domácí výrobce, kteří zase budou muset snížit své vlastní ceny, aby zůstali konkurenceschopní.

Fed čeká další pokles inflace, na růst sazeb opatrný

Na druhou stranu, tam, kde silnější dolar odráží mezinárodní poptávku po amerických aktivech, včetně státních dluhopisů, může být doprovázen nižšími výnosy. To může snížit náklady na úvěry pro americké firmy i domácnosti, stimulovat domácí poptávku a „přenastavit“ ekonomický tah ze slabších příjmů z vývozu USA.

Někteří ekonomové si myslí, že i tak bude síla měny dělat rozdíly v odstupu, který centrální banka nemůže ignorovat. „Fed v určitém okamžiku bude muset brzdit s myšlenkou, že bude mít (americká ekonomika) silný výstup, částečně kvůli silnému dolaru,“ řekl Axel Merk, prezident společnosti Merk Investments LLC, obchodníka s cennými papíry se sídlem v Palo Alto. Tak jak říká Lew, silný dolar je dobrý pro nás a i pro svět světě. Dokud tomu tak není.

Newsletter