Americká ekonomika výrazněji zvolnila. Spotřebitel ale při síle

(Aktualizováno 16:10) Americká ekonomika předvedla v závěru roku 2014 výraznější zvolnění, než s jakým počítali ekonomové. Čtvrtletí růst, přepočtený na výkon celého roku, dosáhl 2,6 procenta oproti třetí čtvrtině roku, očekávána byla procenta tři. Třetí čtvrtletí přitom přineslo 5% tempo, nejvyšší od roku 2003.

Přes celkové slabší číslo jsou povzbuzením výdaje spotřebitelů, které zodpovídají za zhruba 70 procent výkonu celé americké ekonomiky. Jejich růst o 4,3 procenta je silnější proti 4% očekávání a je podstatným zrychlením proti 3,2 procentům ve třetím čtvrtletí. Pozitivní naladění spotřebitele následně potvrdil i lednový průzkum spotřebitelské důvěry dle Univerzity Michigan. Ten ukázal na růst na 98,1 z 93,6 bodu.

Americké domácnosti jsou podpořeny nízkými cenami paliv pod tlakem propadu cen ropy a naopak výrazného vzestupu amerického trhu práce. Zaměstnanost se zvyšuje nejrychleji od roku 1999 a odráží se v růstu důvěry domácností v jejích průzkumech. 

Hlavní měnový pár – euro vůči americkému dolaru – zareagoval mírným posílením ve směru eura, které ale vyprchává  a naopak je otáčeno od 1,1315 směrem hladiny 1,1300 EURUSD. Futures na americké indexy naznačovaly až 1% pokles Wall Street v úvodu obchodování, realita je ale mírnější a indexy ztrácejí do půl procenta. 

Za celý uplynulý rok americká ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta, a zrychlila tak tempo z 2,2 procenta v roce 2013. 

Americká centrální banka (Fed) před dvěma dny v zápise z měnového jednání konstatovala, že domácí ekonomika roste solidním tempem. Oproti předešlým vyjádřením Fedu to je lepší hodnocení, které naznačuje, že banka nadále směřuje k tomu, aby někdy v průběhu tohoto roku zvýšila úrokové sazby ze současných rekordních minim. 

Fed čeká další pokles inflace, na růst sazeb opatrný

Newsletter