ČNB zlepšila výhled ekonomiky a prodloužila zásah na koruně

(Rozšířeno 15:57) Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.

Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.

Bankovní rada ČNB zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Dnešního zasedání se zúčastnilo šest ze sedmi členů rady. Chyběl viceguvernér Vladimír Tomšík. Česká koruna k euru posílila bezprostředně po rozhodnutí ČNB z úrovní nad 27,80 pod 27,70 koruny k euru. Vůči americkému dolaru se posunula od 24,35 k 24,23 koruny k dolaru.

Vyšší růst ekonomiky letos i příští rok

ČNB zlepšila v nové prognóze odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,6 %. Zlepšila i výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta. Vyplývá to z prezentace před dnešní tiskovou konferencí po jednání bankovní rady. V předchozí listopadové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 2,5 % a v roce 2016 o 2,8 %. Odhad vývoje inflace ČNB výrazně snížila.

V prvním čtvrtletí roku 2016 počítá centrální banka s inflací 1,1 % a ve druhém čtvrtletí 2016 s inflací 1,6 %. V minulé prognóze odhadovala, že inflace bude v této době již nad inflačním dvouprocentním cílem. 

„Prognózu ČNB hodnotíme jako optimistickou. Podle našeho odhadu bude hodnota letošního růstu tuzemského HDP ve skutečnosti blíže dvěma procentům. Souhlasíme s očekáváním celkově velice nízké, pokud tedy ne nulové letošní inflace. V tomto ohledu je prognóza ČNB realističtější než predikce Evropské komise, která počítá s letošní inflací 0,8 procenta.  ČNB svůj optimismus zdůvodňuje ve výsledku blahodárným dopadem poklesu cen ropy na světových trzích. Nesdílíme tento optimismus do stejné míry jako ČNB. Za připomenutí stojí, že sama ČNB se ještě v prosinci 2014 stavěla k poklesu cen ropy rezervovaněji než dnes, když kupříkladu deklarovala, že pokles cen ropy nepřichází ve vhodnou dobu,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Podrobnější komentář hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy: Centrální bankéři letos korunu zřejmě „nesestřelí“

V případě vývoje ekonomiky v loňském roce naopak centrální banka odhad zhoršila na 2,3 % z předchozích 2,5 %. První odhad o loňském vývoj ekonomiky zveřejní Český statistický úřad v pátek 13. února.  Rizika pro odhadovaný vývoj hodnotí centrální banka jako vyrovnaná. „Míra nejistoty se však zvýšila,“ uvedl Singer. 

Podle dnešní prognózy Evropské komise česká ekonomika poroste v letošním roce o 2,5 %. Pro rok 2016 předpokládá komise v ČR ještě o trochu vyšší růst na úrovni 2,6 % HDP. Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze z konce ledna mírně zlepšilo odhad růstu domácí ekonomiky v letošním roce na 2,7 %. V říjnu úřad počítal s růstem o 2,5 %. Pro rok 2016 MF počítá s růstem o 2,5 %. Za celý loňský rok podle ministerstva HDP vzrostl o 2,4 %, první odhady za loňský rok budou v pátek 13. února. 

„Prognózu EK hodnotíme jako mírně optimistickou. Podle našeho odhadu bude hodnota letošního růstu tuzemského HDP ve skutečnosti blíže dvěma procentům. Předpokládáme výrazně silnější deflační tlaky, než s jakými počítá Evropská komise, která odhaduje letošní inflaci v ČR na úrovni 0,8 procenta. Takový odhad je podle našeho názoru poměrně silně přestřelený. Ekonomika ve skutečnosti bude minimálně v první třech čtvrtletích letošního roku koketovat se zabřednutím do deflačního pásma. Celková inflace za celý rok tedy skončí na nule, nebo jen mírně – v řádu nejvýše jedné nebo dvou desetin procenta – nad ní,“ komentoval Lukáš Kovanda

Posun intervenčního režimu do druhé poloviny roku 2016

Bankovní rada České národní banky dnes oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016. Dosud centrální banka deklarovala, že neukončí intervenční režim dříve než v roce 2016. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to dnes uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. 

Bankovní rada dnes zároveň zopakovala, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen, schopných způsobit propad domácí poptávky, a systematického poklesu očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje tuzemské ekonomiky, je připravena přistoupit k dalšímu oslabení koruny. To by znamenalo posunutí závazku udržovat korunu poblíž hranice 27 koruny k euru na slabší hodnoty. 

Singer dnes rovněž zopakoval, že následný návrat do standardního režimu měnové politiky nebude znamenat posílení kurzu na úroveň před zahájením intervencí. Samotná dnes nově zveřejněná prognóza počítá se stabilitou tržních úrokových sazeb na stávajících velmi nízkých úrovních a používáním kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016. 

Newsletter