Vodka vede, ale z whisky se stává fenomén

Vypadá to, že americká whisky je na slibné cestě ovládnout celý svět. Největší podíl na trhu ze tří velkých tvrdých destilátů v USA má sice stále vodka, ale momentální rychlý růst poptávky po whisky způsobil, že ji tento destilát pomalu ale jistě dohání. Prodeje vodky podle objemu v roce 2014 vzrostly o 1,6 %. Prodeje Tennessee whisky a burbonu za stejné období podle asociace Distilled Spirits Council vzrostly až o 7,6 %. A pokud jde o vývoz, to, co údajně všichni chtějí nejvíce, je právě americká whisky.

Skotská ze Skotska

Lidé v USA a zahraničí se whisky učí pít a momentálně získává na oblibě. Export má však také co dočinění s podivnými pravidly ohledně pojmenování whisky. Například pravé šampaňské může být technicky vyrobeno pouze ve francouzské oblasti Champagne, burbon zas může být vyroben pouze v USA. A stejné je to i se skotskou whisky ve Skotsku a irskou whisky v Irsku. Každý z těchto druhů whisky je vyráběn trochu jinak a má poměrně výraznou chuť. Alespoň to tvrdí jejich producenti a proto se na trhu s rostoucím počtem druhů nabídka každého druhu přirozeně tenčí. Lidé, kteří si tedy oblíbili americkou whisky, se musí spolehnout na dovoz z USA.

Ačkoli taková vodka či rum mohou být vyrobeny kdekoliv na světě, americkým producentům se zatím nepodařilo přesvědčit zbytek světa, že i tyto produkty a ne jen whisky stojí za dovoz.

Whisky v Česku

Obchod s whisky byl, je a bude lukrativní byznys, jehož popularita s časem vzrůstá. Whisky stará 30-40 let a více se totiž považuje za luxusní zboží. Lahve vybraných značek, jako Glenfarclas 1955,50 let, Glenfiddich 1937, nebo Dalmore 63 Single Malt Scotch Hiland, mohou stát až desítky tisíc dolarů. Nejdražší whisky na světě je skotská Macallan 194, 64 let. Rekordní cena byla zaznamenána v minulém roce, díky rekordnímu prodeji této whisky se vyšplhala na 460.000 dolarů za lahev.

Češi doposud preferovali hlavně whisky irskou, jejíž prodej vzrostl v roce 2013 o více než 14 procent. Celkový růst je ovšem veden především whisky americkou. Jen za rok 2013 prodej americké whisky a burbonů podle IWSR vzrostl o více než 23 procent. To potvrzuje i fakt, že v českých barech je momentálně jednou z nejoblíbenějších značek whisky Jack Daniels, která je zároveň i nejprodávanější značkou v USA. Vyrábí se v Lynchburgu, Tennessee v Jack Daniels lihovaru, který vlastní již od roku 1956 Brown-Forman Corporation. Nedávno firma představila nový produkt – Jack Daniels Honey, který je v Česku taktéž žádaný.  

V Čechách si tento čím dál populárnější druh tvrdého alkoholu našel své příznivce a v Praze si kvalitní whisky můžete vychutnat hned na několika místech. Jako příklad uvedeme bary Black Angel´s, Whiskeria, Bar and Books nebo Tretter´s.

Newsletter