(Aktualizováno 9:28) Řecká vláda má dnes předložit zástupcům mezinárodních věřitelů seznam reforem, na nichž bude pracovat během čtyř měsíců, po něž bude Aténám prodloužen úvěrový program,. Pokud věřitelé plán reforem schválí, měli by ministři financí eurozóny potvrdit páteční dohodu o prodloužení pomoci zadlužené zemi.
Vláda plán sestavuje od soboty a podle jejích činitelů se zaměří na boj proti daňovým únikům a korupci a na zefektivnění státní správy. Ministr financí Janis Varufakis vyjádřil přesvědčení, že věřitelská trojka (zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu) seznam schválí.
Eurozóna dala Řekům čtyři měsíce. Euro prudce posílilo
Premiér Alexis Tsipras označil v sobotu dohodu s eurozónou jako vítězství své vlády a konec úsporných opatření, k nimž se zavázala předchozí vláda. Řecko má dostat další pomoc ale jen v případě, že věřitelé zhodnotí návrhy Atén jako dostatečné a v dalších měsících potvrdí, že vláda své sliby skutečně plní. Řecko se také v dohodě zavázalo, že v mezidobí neudělá nic, co by ztížilo dosažení dříve dohodnutých rozpočtových cílů.
Potvrzení dohody by zažehnalo bezprostřední hrozbu, že Řecku na počátku března dojdou peníze na splácení dluhopisů a že bude muset v konečném důsledku opustit eurozónu. Nová vláda by tím také dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky splácení dluhů u mezinárodních věřitelů.
Německý tisk brzdí optimismus
Přes dosažený kompromis ale podle německého tisku nejsou vyjednávání s Aténami ještě zdaleka u konce. Problém prý způsobuje i přetrvávající nedůvěra vůči Řecku. Jeho záchranu nicméně komentátoři považují za správný krok.
Podle berlínského deníku Der Tagesspiegel znamená páteční dohoda pouze příslib dalších úvěrů pro řeckou vládu. Zásadní otázky ale zůstávají nevyjasněné. „Po dohodě v Bruselu stále zůstává otevřené, zda se řecký pacient vůbec může znovu hospodářsky uzdravit, zda se v Řecku podaří nový politický začátek a zda věřitelé vůbec někdy znovu uvidí své peníze,“ napsal list.
„Řecký poker ještě zdaleka není u konce. Nedůvěra je nadále velká,“ napsal deník Die Welt. „Nový týden začíná se starými otázkami: Dodrží řecká vláda dohodu? Jak daleko vyjdou (řecký premiér Alexis) Tsipras a jeho ministr financí Janis Varufakis vstříc věřitelům z eurozóny, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky? Bude to stačit, aby národní parlamenty ještě do konce měsíce schválily prodloužení záchranného programu o další čtyři měsíce?“ ptá se list.
Kromě aktuálních problémů se podle Weltu dají spory očekávat i v nadcházejících měsících. „Příští konflikt je nastaven nejpozději na duben. Tehdy bude přezkoumán řecký reformní program. Nejpozději na konci června se rozhodne, zda bude třeba třetí miliardový záchranný balíček, a to i kvůli tomu, že Atény budou muset v létě splatit několik úvěrů,“ uvedl deník.
Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung je páteční dohoda dobrým kompromisem. „Možná bylo hospodářsky zvládnutelné, a z pohledu finanční politiky dokonce správné, vyloučit Řecko z eurozóny. V Evropě by tak zavál nový vítr. Ale kdo seje vítr, musí počítat s tím, že může sklidit bouři. Grexit by vyvolal v Evropě hořkost, zlost a dokonce i nenávist, a to v takové míře, jakou díky bohu už dávno neznáme. A velká část z toho by směřovala proti Německu,“ uvedl deník. Podle něj je evropskou povinností Řecko zachránit.