Britská centrální banka je zapletena do vyšetřování ohledně manipulace peněžních aukcí, které probíhaly na začátku finanční krize. Tuto informaci dnes přinesl server Financial Times a následně byla rovněž potvrzena britským Úřadem pro vyšetřování závažných podvodů (Serious Fraud Office).
Sama Bank of England pověřila minulý rok advokátní kancelář Lorda Anthonyho Grabinera vyšetřením toho, zda byl nějaký její bankovní úředník svědkem nebo se přímo podílel na pokusu o manipulaci řady aukcí, pomocí kterých britská centrální banka v letech 2007 a 2008 vpouštěla do bankovního sektoru potřebnou likviditu.
V době začátku finanční krize se britská peněžní autorita rozhodla napumpovat do bankovního sektoru potřebnou likviditu právě pomocí aukcí. Prvním programem k tomu uzpůsobeným byl tzv. Extended Collaterall Long-Term Repo Operations, který bankám umožňoval vyměnit různé druhy aktiv za likviditu. Ten byl v roce 2008 navíc rozšířen o tzv. Speacial Liquidity Scheme, který schéma kolaterálních aktiv ještě rozšiřoval.
Samo odhalení přišlo v době, kdy se přes britskou centrální banku přehnala vlna kritiky za nedostatky v dohledu, které umožnily manipulace s mezibankovními úrokovými sazbami a forexovým obchodováním. Samotnému Úřadu pro vyšetřování trvalo méně než měsíc, než otevřel své vyšetřování poté, co obdržel výsledky od samotného Bank of England.
„Rychlost, se kterou Úřad pro vyšetřování podvodů zahájil samotné šetření je nebývalá,“ řekl pro agenturu Bloomberg Peter Bibby, právník a bývalý vedoucí britského orgánu pro prosazování tržních regulací. „Celé to odpovídá dnešní situaci, kdy se ukazuje, že nikdo nestojí nad pravidly ani nad zákonem. Finanční instituce se naopak snaží být co nejotevřenější a nejtransparentnější, aby se nikdo nedostal mimo dohled.“
Úřad pro vyšetřování závažných podvodů potvrdil, že 20. listopadu minulého roku obdržel výsledek šetření o možné manipulaci z rukou zástupců Bank of England, přičemž hned následující den ho předal do Dolní komory Výboru pro kontrolu financí (Treasury Committee). Oficiálně pak Úřad samotné vyšetřování zahájil 16. prosince.
Nové vyšetřování tak rozšiřuje vlnu skandálů, kterou doposud zakončovala kauza Lloysds Banking Group. Ta v červenci minulého roku byla nucena zaplatit vyrovnání s Bank of England o velikosti 7,8 milionů liber poté, co její tradeři zmanipulovali britskou repo sazbu. Jejich cílem bylo omezit poplatky, které oni a ostatní banky platili za využívání programu Special Liquidity Scheme.
Poplatky byly totiž nastaveny jako rozdíl tříměsíční sazby Libor a repo sazby, která byla zveřejňována Britskou bankéřskou asociací a vycházela z interakce 12 britských bank. Tradeři z Lloyds tehdy našli způsob jak repo sazbu nafouknout, čímž se jim automaticky snížily i veškeré náklady na poplatky.
Od té doby se dohled nad britským finančním systémem značně zpřísnil. I tak se ale ve skříni objevují i další staří kostlivci. Sám guvernér Mark Carney přiznal, že po vyšetřování ohledně manipulace obchodování s cizími měnami, Bank of England evidovala více jak 50 případů možného zneužití či manipulace, které ještě v době před samotným skandálem patrně přehlédla.