Bulhaři budou od 1. ledna 2026 platit eurem. Jeho zavedení schválili ministři financí EU. Kurz bulharského leva vůči euru byl stanoven na 1,95583 leva.

Hurá na hory! Ale pozor, úrazů přibývá.

Hory, a nejen je, zasypal sníh. Ideální příležitost pro zimní výlet nebo pár dní na lyžích. Důležité je nepodcenit pojištění. Jen loni evidovala horská služba o 500 úrazů více než o rok dříve. A hodí se nejen klasické cestovní pojištění, ale i životní a úrazové pojištění. A to nejen v případě fatálního úrazu? Životní pojištění a řada dalších připojištění, o kterých lidé často ani nevědí, že je platí, může třeba i v případě zlomeniny zmírnit či pokrýt zvýšené náklady spojené s léčbou. Například nadstandardní pokoj, odlehčenou sádru a zkvalitnění následné péče spojené s následnou rehabilitací.

Zima se definitivně přihlásila o slovo, lyžaři a vlekaři se radují. Nadšenců pro zimní sporty přibývá. Spolu s oblibou lyžování však bohužel narůstá i množství úrazů, k nimž na sjezdovkách či běžeckých stopách dojde. V minulé sezóně musela horská služba zasahovat na českých svazích víc než 7 600x. A to bylo o celých 500 zásahů více než v zimě 2016–2017 a o 2 000 více než rok předtím. Příčinou byly nejčastěji úrazy na sjezdových lyžích (4 334) nebo na snowboardu (1 418). Pěší a běžkaři byli příčinou 700 zásahů. Nejčastěji řeší záchranáři zhmožděniny, poranění kloubů a zlomeniny, a to jak ty klasické, tak i komplikované. V Čechách se nejvíce úrazů stane na sjezdovkách v Krkonoších, na druhém místě jsou Jeseníky. Čeští lyžaři jsou také velmi často ošetřování v Rakousku nebo Itálii. Například v březnu 2017 jich bylo v Rakousku ošetřeno o 10 procent víc než rok předtím a obdobně tomu bylo i v dalších zimních měsících – viz tabulka.

Samozřejmostí před výletem do hor nebo na běžeckou výpravu v údolí by mělo být dobré pojištění. „Klasické cestovní pojištění hradí především léčebné výlohy. Životní a úrazové pojištění pak chrání před dalšími následky a kryje například krátkodobý i dlouhodobý výpadek příjmu. Můžete však v jeho rámci získat řadu dalších výhod – třeba odlehčenou sádru nebo komfortnější pokoj v nemocnici či příspěvek na léčbu a rehabilitaci,“ vysvětluje Marek Bajer, produktový specialista pojišťovny MetLife. „Například v rámci připojištění doby nezbytné pro léčbu úrazu, vám v případě otřesu mozku budeme po dobu až 40 dnů vyplácet denní dávku. Pokud si zlomíte stehenní kost, tak až 255 dní, u tříštivé či otevřené zlomeniny obratle až 260 dnů,“ doplňuje M. Bajer. V komplikovanějších případech může mít úraz i trvalé následky, které mohou následně ovlivnit i chod domácnosti a životní úroveň, a je proto dobré pamatovat i na toto připojištění.

Náklady spojené s úrazem v zahraničí se přitom snadno vyšplhají ke statisícům. Jen pro představu – přeprava vrtulníkem vloni vyšla na víc než sto tisíc korun. A operace po úrazu hlavy nebo páteře může vyjít na víc než půl milionu korun.

Před cestou na hory stojí za to zvážit uzavření životního a úrazového pojištění. A pokud již sjednané je, pak si ověřit, co kryje a jaké možnosti pro případ úrazu na horách, zejména v zahraničí nabízí. Ti připravení lépe čelí možným problémům

 

Přehled počtu ošetřených českých pacientů v Rakousku

                                   2016                                      2017

Listopad                    194                                        202

Prosinec                   409                                        460

Leden                        498                                        708

Únor                          708                                        917

Březen                      876                                        971

Zdroj: ročenka Kanceláře zdravotního pojištění

Newsletter