Dojde Fedu „trpělivost“?

Od dvoudenního zasedání Fedu, které končí ve středu, se všeobecně očekává signál konce šestileté éry takřka nulových úrokových sazeb. Trhy předpokládají, že centrální banka konečně slovo „trpělivost“ ze svého slovníku vypustí a naznačí, že by ke zvyšování sazeb mohlo dojít již v červnu letošního roku.

Na tiskové konferenci bude také zveřejněna nová ekonomická prognóza. I drobnosti v prognózách Fedu mohou naznačovat leccos o načasování a rychlosti zvyšování sazeb a i ty pak mohou mít vliv na pohyb trhu. Jeff Rosenberg, hlavní investiční stratég společnosti BlackRock, říká, že trhy sledují předpovědi Fedu o dlouhodobé míře nezaměstnanosti a inflaci. Ty představují hlavní faktory, které ovlivňují měnově-politická rozhodnutí Fedu, a jejich změna by mohla mít vliv na tempo zvyšování sazeb. Jsou-li například inflační očekávání nižší, mohl by Fed zvyšovat sazby pomaleji.

Vypuštěním slova „trpělivost“ se od centrální banky očekává zdůraznění závislosti na datech. Ačkoli se mnozí ekonomové shodují v očekávání, že se rétorika Fedu změní, rozcházejí se v tom, zda se rozhodne zvýšit sazby v červnu, září nebo ještě později.

V době před zasedáním byly trhy velmi volatilní. Akciový trh během posledního zasedání tančil na melodii stoupajícího dolaru. Po pátečním velkém výprodeji vyskočil v pondělí index Dow Jones o 228 bodů výš na 17.977, S&P 500 se vyšplhal téměř o 1,4 procenta na 2.081 b. Výnosy dluhopisů se snížily, protože obchodníci před zasedáním Fedu kupovali spíše treasuries.

Šéfka Fedu dál žádá o trpělivost pro „pár dalších měsíců“

Centrální banka po zasedání poskytne prognózy úrokových sazeb, do kterých promítne své projekce. Prognózy jsou prezentovány jako série bodů na grafu, které představují vyhlídky jednotlivých představitelů Fedu. Graf v současné době ukazuje očekávání prudkého zvýšení sazeb ve střednědobém horizontu v rozmezí asi 1,125 procenta.

George Goncalves, šéf strategie sazeb ve společnosti Nomura, se domnívá, že Fed mohl být v předchozí prognóze až příliš agresivní. Očekává, že první zvýšení sazeb přijde v září. „Jestli chtějí dosáhnout svého cílového očekávání, je třeba body v prognóze snížit,“ řekl. Fed očekává, že růst HDP bude v rozmezí 2,6 až 3 procenta letos a 2,5 až 3 procenta v příštím roce. „Jediný způsob, jak dosáhnout jejich optimistického výhledu inflace a otočení růstu, je nezvyšovat prudce.“

Chris Rupkey, hlavní finanční ekonom Bank of Tokyo-Mitsubishi, řekl, že případné změny v prognóze očekává před koncem roku. Naposledy centrální banka vydala prognózu v prosinci.

Goncalves dodal, že ačkoli to považuje za nepravděpodobné, rozhodnutí Fedu ponechat si slovo „trpělivost“ by bylo chápáno jako holubičí. „Lidé budou pravděpodobně po tiskové konferenci fascinovaní a to zejména, promluví-li (Janet Yellenová) o dolaru,“ řekl Goncalves. Dodal, že Fed si chce ponechat flexibilitu, aby mohl zhodnotit ještě ekonomické údaje na duben, květen a červen.

I tak ale někteří po zasedání Fedu očekávají na trzích vlny i vzhledem k nedávné volatilitě. „Když se podíváte na pozice, očekává se od Fedu velký pohyb,“ dodal Goncalves.

Wall Street je před Fedem silná, dolar zisky umravnil

Newsletter