Goldmani Irům opepřili Den sv. Patrika. Přirovnáním k Syrize

Rozhořel se spor mezi jednou z největších investičních bank světa a někdejším politickým křídlem Irské republikánské armády (IRA). Goldman Sachs zveřejnila 17. března (Den sv. Patrika) zprávu, kde porovnává politiku Sinn Féin s politikou řecké Syrizy. Podle ní se jedná o „největší riziko na cestě k zotavení národa“. Strana, která by podle některých průzkumů mohla dostat šanci na formování příští vlády, rychle kontrovala. „Zpráva přichází od finanční instituce, která byla nedílnou součástí globální bankovní krize,“ reagoval Pearse Doherty, mluvčí strany. Dá se nad ní jen kysele usmát, dodal.

Se zprávami o růstu ekonomiky tempem, které bylo naposledy v éře keltského tygra, plní komentář Goldman Sachs týkající se Sinn Fein přední stránky novin. Ačkoli Irsko začalo před dvěma dny prodávat svůj dluh se záporným výnosem, obavy vzbuzuje spíše politika, která by mohla přispět k slušné rally.

Podle průzkumu Red C, zveřejněného minulý týden, vzrostla podpora Sinn Fein na 21 procent. Ve volebním roce 2011 činila „pouhých“ 10 procent. Hlavní poselství strany je přitom stejné jako nové řecké vlády – konec utahování opasků.

Nechuť šetřit

„Největší riziko nyní podle našeho názoru plyne z politického vývoje v Irsku,“ napsal ve zprávě Kevin Daly, ekonom Goldman Sachs v Londýně. Sinn Féin má politiku „postavenou na odmítání úsporných opatření, a je v mnoha ohledech podobná té, s kterou přišla Syriza v Řecku.“

Ekonomika se zotavuje, avšak pro některé voliče ne dostatečně rychle. Irský hrubý domácí produkt vzrostl za rok 2014 o 4,8 procenta, což bylo nejrychlejší tempo v euroregionu. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg očekávají pro letošní rok růst 3,5 procenta.

V červenci 2011, měsíce poté, co země žádala o finanční pomoc, dosahoval výnos desetiletých dluhopisů 14,2 procenta. Od té doby se snížil na 0,7 procenta. Ve čtvrtek prodalo Irsko dluhopisy s půlroční splatností v objemu 500 milionů eur a výnosem -0,01 procenta.

Protesty kvůli vodě

Obrat sentimentu investorů vůči Irsku byl částečně podpořen ECB její intenzivní snahou o záchranu eura, reprezentovanou zejména nákupem vládního dluhu celého regionu. Obrat v postojích byl také podpořen zvyšováním daní a výdajovými škrty, které pomohly stlačit rozpočtový deficit země na 3 procenta HDP z přibližně 13 procent z roku 2011.

Sinn Fein získává podporu zejména mezi voliči, kteří jsou unaveni šesti lety úsporných opatření. Strana bude tento víkend pokračovat v protestech proti poplatkům za vodu, což je problém, který v jednu chvíli málem položil vládnoucí koalici Labour Party. Ve stejné době tak může být pro Irsko řecké pachtění pod vedením Syrizy varovným signálem. Ačkoli premiér Alexis Tsipras sliboval konec úsporných opatření, evropští představitelé dále požadují hru podle pravidel a dodržování domluveného. Tamní výnosy z dluhopisů nadále vystřelují v důsledku obav, že by Řecku mohly dojít peníze.

Řecké poučení?

„Co plyne z dění kolem Syrizy? Neslibujte, co nemůžete splnit,“ poznamenal Alan McQuaid, ekonom Capital Merrion v Dublinu. „Měli šílenou politiku bez jakýchkoliv záruk, že mohou svým slibům dostát.“

Obrat irské ekonomiky může vládě nakonec pomoci. Podle průzkumu Red C se v tomto měsíci zvýšila podpora koalice o čtyři procentní body na 35 procent. Ačkoli je to pod hranicí 55 procent, kterou strany měly v roce 2011, je to nad 26 procenty podpory z června roku loňského. Návrat zpět do středu pozornosti by mohl pokračovat, pokud by ekonomika udržela zotavující tempo, řekl za Goldman Sachs Daly. I tak ale složení budoucí vlády zůstává nejasné. Premiér Enda Kenny vyloučil vytvoření koalice s Fianna Fáil, kdysi dominantní stranou, která byla ve vládě v době, kdy země hledala mezinárodní finanční pomoc. „Novou stabilní vládu mohou pravděpodobně vytvořit jen “tradiční“ strany. Její složení je ale zatím stále velmi nejasné,“ řekl Daly. 

Newsletter