Babysitting trhů musí skončit, vzkazuje BlackRock

Kdy začne Fed (konečně) zvyšovat sazby? To je bez nadsázky jedna z hlavních otázek, na níž finanční trhy hledají již pěkných pár týdnů odpověď. A horlivě reagují na jakékoli signály, ať už se jedná o pohyby dolaru či akciových indexů. V rozehrané hře rozhodují makroekonomické prognózy ale i jednotlivá slova, a hra začíná být lehce nepřehledná. Žádný ideální scénář ale neexistuje a trhy se s tím, co přijde, budou muset popasovat samy, prohlásil dnes Peter Fisher z vedení investiční společnosti BlackRock.

„Předsedkyně (Fedu) Yellenová se neustále snaží vytvořit bezchybné utahování, v rámci něhož zvýší sazby, aniž by se jakkoli změnila číkoli očekávání,“ popisuje Fisher, podle něhož se centrální banka zkrátka příliš snaží vytvořit perfektní prostředí. Stále nejenže při plánování růstu sazeb bere v úvahu, ale dokonce cíluje pohyb akciových trhů a dalších aktiv… „Trh si ale bude muset brzy udělat vlastní názor,“ říká šéf BlackRock.

Vzhledem k celkem slušnému stavu ekonomiky, nejsou podle Fishera nulové sazby na místě. „Nemyslím, že nabízejí dostatek motivace ke spoření… a navíc vysílají špatný signál finančnímu sektoru.“ Rétorika Janet Yellenové, která překvapila holubičím vyzněním, nebyla jednoznačná a mohla chybně nastavit očekávání trhu ohledně prvního zvýšení, uvedl dnes James Bullard, šéf pobočky v St. Louis.

Zmizelý patient Fedu a klíče k růstu sazeb

Fed po březnovém zasedání sice vypustil slovo „patient“ a optikou trhů tak naznačil blížící se růst sazeb, ovšem vyloučil dubnový termín a zdůraznil nutné zlepšení trhu práce. Červnový termín Janet Yellenová nevyloučila. Následoval růst zisků akciového trhu, který podle Fishera nedával smysl. Yellenová „nešťastně povzbudila“ trh, řekl.

I když šéfka Fedu Yellenová už v lednu signalizovala, že úkolem centrální banky rozhodně není dohlížet na trhy, vše zatím jako by nasvědčovalo opaku. Každá zmínka o tom, že ekonomika ještě není na zvýšení sazeb ze současné prakticky nulové úrovně zcela připravena, pohání akciovou rally, zatímco dolar sílí právě v očekávání blížící se „normalizace“ měnové politiky, proti euru, které naopak sráží níž nedávné extrémní uvolnění podmínek skrze spuštění evropského QE.

Bullard (Fed): Za sílu dolaru může agresivní ECB

Newsletter