Americké výnosy včera klesly, dnes pohyb korigují. Dolar zpevnil pod 1,1380 za euro. Koruna se obchoduje pod 24,95 za euro. Proti dolaru ve ztrátě nad 21,90.

Nad Sněmovnou se znovu rozsvítí modré světlo

Poslanecká sněmovna se 2. dubna rozsvícením modrého světla v rámci kampaně Česko svítí modře již tradičně připojuje k připomínce Světového dne autismu. Zároveň se tu tentýž den ve spolupráci s Národním ústavem pro autismus uskuteční slavnostní předání cen Aplaus 2019.

Cena APLAUS se uděluje jednotlivcům a organizacím, které se zasazují o to, aby se lidem s autismem žilo lépe. Vyhlašovatelem soutěže je Národní ústav pro autismus (NAUTIS). Nominován může být kdokoli, kdo se zasadil o osvětu v oblasti porozumění autismu, pomáhá lidem s autismem anebo jehož příběh, který má něco společného s autismem, stojí za zveřejnění.

Soutěž se vyhlašuje ve 3 kategoriích: jednotlivci (děti a dospělí), organizace a lidé s autismem. Nominace se shromažďovaly do 3. března 2019, následně porota složená ze zástupců NAUTIS, odborné veřejnosti zabývající se autismem, partnerských organizací, rodičů a lidí s autismem vybrala z nominací vítěze každé kategorie. Slavnostní vyhlášení vítězů za účasti všech nominovaných i jejich nominujících proběhne 2. dubna ve Dvoraně Poslanecké sněmovny (Malostranské náměstí č. 7/19, Praha 1 – Malá strana).
 „Cenu APLAUS vnímáme zejména jako poděkování společnostem i jednotlivcům za to, co přináší lidem s autismem a jejich rodinám.  Je to poděkování za jejich práci, aktivity a snahu zlepšit povědomí o autismu či přispět k lepšímu životu lidí s touto diagnózou,“ vysvětluje ředitelka NAUTIS, Ing. Magdalena Thorová.

Cena APLAUS také zahajuje každoroční osvětovou kampaň POROZUMĚT AUTISMU.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček zapojení Sněmovny do této kampaně podpořil: “Osob s poruchou autistického spektra podle statistik bohužel neustále přibývá. Je mimořádně důležité, aby symbolické modré světlo bylo více vidět, svítilo co nejsilněji, a to nejen jednou ročně o Světovém dni autismu. Lidé si musí uvědomit závažnost problému, zapojit se do osvěty nebo ji alespoň pozorně přijímat. Nikdo z nás před tím nezavírejme oči. To je minimum, jak můžeme postiženým jedincům a jejich blízkým pomoci.” 

Historicky poprvé si svět připomněl existenci Autismu 2. dubna 2008. Valná hromada OSN v reakci na jeho prudce vzrůstající výskyt, vyhlásila v roce 2007 tento den jako Světový den zvýšení povědomí o autismu – WAAD. Naděje pro Autismus – platforma založená z iniciativy rodičů a sebeobhájců osob s autismem v březnu roku 2014 – realizovala 1. ročník této kampaně v ČR záhy po svém vzniku, dokázala tak propojit akce v jednotlivých krajích a tím umocnit pozornost široké veřejnosti k pojmu Autismu.

Newsletter