Americké výnosy na začátku týdne rostly. Dolar krátce oslabil nad 1,1550 za euro, poté část ztrát smazal. Koruna krátce zpevnila pod 25,00 za euro. Proti dolaru nabrala zisky pod 21,80.

Apple a dividenda: Co se čeká?

Informace o hospodaření Applu jsou tradičně jedním ze zlatých hřebů americké výsledkové sezóny. Co se shrnutí první čtvrtiny letošního roku týče, očekávání směřují především k otázce dividendy. Bude oznámeno navýšení…?

Společnost s nakousnutým jablkem ve znaku zveřejní kvartální čísla 27. dubna po uzavření trhu. „Problém“ Applu je záviděníhodný – množící se peníze na účtech. Apple je svou bohatou kapitálovou rezervou dobře znám a ta přirozeně vzbouzí u akcionářů naděje na stupňující se ochotu firmy rozpustit mezi ně více hotovosti. To mimo jiné dokládá hlavní stratég amerického online brokera TD Ameritrade, JJ Kinahan, podle něhož je v dubnu o akcie Applu ze strany klientů velký zájem. A jedním z důvodů je zřejmě očekávání vyššího výnosu. Pro informaci: Apple byl v loňském roce nejvíce drženou a zároveň nejvíce obchodovanou akcií v portfoliích klientů TD Ameritrade.

Shrňme si loňský rok. Apple vrátil do rukou akcionářů zpět zhruba 57 miliard, víc než jakákoli jiná společnost obchodovaná v indexu S&P 500. V poměru zpětný odkup versus dividendy přitom stále vítězí první forma – Apple v loňském roce odkoupil akcie v celkovém objemu 44 miliard dolarů, na dividendách tak vyplatil zhruba 13 mld. dolarů.  

Apple už chystá nový iPhone, má rozpoznat sílu dotyku

V situaci rekordní úspěšnosti iPhonu 6, který žene tržby i zisky společnosti výš, se volání akcionářů po vyšší dividendě ignoruje jen těžko. Naposledy Apple stanovil roční výši dividendy na úrovni 1,88 dolaru na akcii a oznámil program zpětného odkupu akcií za 90 miliard dolarů. Analytik Citibank Jim Suva s blížícím se reportem za 1Q očekává posílení dividendy nejméně o desetinu a „share buyback“ konta o dalších 30 miliard na 120 mld. dolarů. Apple by naplnil očekávání investorů na přilepšení a zároveň by mu zbylo dostatek hotovosti na akviziční plány a investice do lidí i aktiv, soudí analytik. Konsensus trhu je v otázce zpětného odkupu o něco optimističtější (130 mld. dolarů), například analytik Piper Jaffray čeká v tomto ohledu 150 mld. USD a cokoli nižšího by považoval za zklamání.

Apple oprášil výplatu dividend v roce 2012, po 17 letech nuly. Od té doby dividendu průběžně navyšuje, vzhledem k rychlejšímu růstu tržní ceny akcie se však dividendový výnos snížil. Dividendový výnos je základní poměrový ukazatel, který poměřuje výši hrubé dividendy k tržní ceně akcie. V současnosti klesl dividendový výnos Applu pod 1,5 % z více než 3 % v roce 2013. Ani v otázce dividendy shoda nepanuje, přičemž však většina analytiků nečeká více než poloviční navýšení dividendového výnosu, tedy nad 2,25 %.

Od začátku roku jsou Akcie Applu zhruba o 16 % silnější, za poslední rok zhodnotily o více než 70 %. I přes všeobecný rozruch kolem dividendy, stále existují hlasy, podle nichž Apple není příběhem o dividendě, ale příběhem především o růstu. Za první kvartál fiskálního roku Apple mimořádně potěšil bezmála třetinovým meziročním růstem tržeb na 75 miliard dolarů, pro 2Q jsou očekávání nastavena na tržby 55,5 mld. dolarů a zisk na akcii 2,12 dolaru. 

Švýcarští hodináři se Applu nebojí. Povolali Google a Intel

iPhone 6 zabodoval. Apple vyráží dech ve všech směrech

Newsletter