Včerejší záznam z březnového zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému ukázal výraznou nejednotu v otázce zvýšení amerických sazeb. Několik členů výboru je přesvědčeno, že Fed je připraven jednat už v červnu. Druhá strana však argumentuje levnou ropou a silným dolarem jako hlavními aspekty pozdržující inflaci.
Investiční banka Goldman Sachs má jasno. „Udržování nízkých sazeb je sice dobré pro akciový trh, ale poškodí to především zisky amerických bank,“ uvádí ve svém dopise klientům. Sazby na úrovni technické nuly totiž nutí finanční domy půjčovat klientům mnohem levněji, než tomu bylo kdysi v době „normální“ měnové politiky.
Fed: Nečitelný růst sazeb, ekonomika podléhá sněhu a bouři
Goldmani očekávají, že úrokové marže, jako rozdíl mezi úrokem úročícím vklady a úrokem úročícím úvěry, klesly během prvního čtvrtletí o zhruba tři bazické body. Vyjma toho je ve hře i riziko dalšího snížení o jeden až dva body, a to vinou přetrvávajících nízkých sazeb, zpřísnění úvěrových spreadů a rozšiřování portfolií cenných papírů.
Jakmile by Fed pozdržel zvýšení sazeb až do září, Goldman Sachs jsou přesvědčeni, že by tento krok negativně ovlivnil výkonnost většiny amerických bank. Do této množiny spadá například BB&T, Regions Financial, Fifth Third Bancorp a Key Corp, tedy všechny finanční domy, které ve svém výhledu počítají se zvýšením sazeb během první poloviny letošního roku. Naopak banky, jejichž odhad vývoje krátkodobých výpůjčních nákladů byl mnohem konzervativnější, by měly ze stávající situace profitovat. Mezi ně patří například Sun Trust Banks, Wells Fargo a First Niagara Financial Group.
V rámci odhadů ohledně vývoje americké úrokové politiky vytvořila Goldman Sachs i drakonický scénář, ve kterém nepočítá s jakýmkoliv zvýšením sazeb. V takové situaci banka předvídá pokles očekávaných zisků během roku 2016 o 9 %. V případě úrokově nejcitlivějších bank, jako je Zions Bancorp, Comerica a KeyCorp, by odhady zisků klesly minimálně o 16 %. Relativně nejlépe by na tom byly systémově důležité banky jako Citigroup či JP Morgan. Pokles jejich očekávaných zisků by se pravděpodobně zastavil na 5 %.
Během příštího týdne budou zveřejněny výsledky za 1Q největších amerických bank. Goldmani očekávají pokles zisků především v oblastech tradingu, fixních příjmů, měn a komodit. Největší nárůst by měl být pozorován v oddělení obchodování s akciemi, o něco hůře na tom pravděpodobně bude úvěrová sekce. Právě poskytování úvěrů by mělo nejvíce profitovat z minimálních sazeb. „Vyšší pravděpodobnost zvýšení sazeb až koncem letošního roku by měla povzbudit úvěrovou činnost, zejména pak u produktů s fixním úrokem,“ přepisuje slova analytiků Goldman Sachs server Wall Street Journal.
1Q v USA: Vrásky firem, úsměv investorů?
První banky reportující výsledky za první čtvrtletí budou JP Morgan a Wells Fargo. Jejich zprávy budou zveřejněny v úterý 14.4. Následovat je bude Bank of America ve středu 15.4., a poté Citigroup společně s Goldman Sachs ve čtvrtek 16. dubna.