(Aktualizováno 22:21) Dopis náměstka ministra financí Martina Prose upozorňující na údajnou manipulaci s mezibankovní sazbou PRIBOR je založený na neznalosti a neobsahuje žádné relevantní důkazy, prohlásil dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce viceguvernér České národní banky (ČNB) Vladimír Tomšík. ČNB proto chce doplnit důkazy. Od sazby PRIBOR se mimo jiné odvíjejí splátky úvěrů.
MF žádá: Vyšetřete manipulace sazeb PRIBOR. ČNB odmítá
ČNB: Nepodložené napadení, opřené o tisk
„V dopise dochází k naprosto bezprecedentnímu napadení kredibility českého bankovního systému. Dopis obsahuje pouze domněnky, které jsou založeny na neznalostech. Nejsou tam žádné relevantní údaje, žádné podklady. Není to opřeno o reálná data, ale pouze jeden novinový článek, jak poukázal sám náměstek,“ řekl Tomšík.
Mluvčí České národní banky Tomáš Zimmermann v neděli pro Roklen24 dále za ČNB uvedl, že ve finanční komunitě se dlouhodobě hledá instituce, která by si tvorbu benchmarku PRIBOR vzala na starosti. „ČNB doporučuje, aby se koordinační role – má-li o tuto problematiku zájem – ujalo Ministerstvo financí – a aby v tomto směru spolupracovalo i s Czech Forex Clubem a Českou bankovní asociací. Již dlouhou dobu probíhají v EU diskuse o zásadní reformě všech benchmarků v podobě Nařízení EU, které by podmínky zcela změnilo. Příslušných debat se ČNB aktivně účastní, stejně jako Ministerstvo financí,“ zaslal Zimmermann našeho serveru stanovisko ČNB.
Pros dnes ČTK sdělil, že vycházel z veřejných informací a srovnání dat zveřejněných ČNB a že nikoho neobviňuje. „Jenom jsem podal podnět, aby ČNB vykonávala svoji úlohu – účinný a objektivní výkon dohledu,“ uvedl. Náměstek ministra tvrdí, že z dostupných informací vyplývá, že by měla být česká sazba nižší než její evropská obdoba EURIBOR, ale je naopak několikanásobně vyšší. „PRIBOR je vyšší, než by byl, kdyby byl určován tržními silami. Jde mi o to, aby PRIBOR byl správnou referencí pro výpočet sazby, která má vliv na korporátní úvěry stejně jako hypotéky s variabilní sazbou, které si vzali občané,“ doplnil.
Kritika z úst ministra Babiše
Tomšík označil za bezprecedentní také způsob, jakým se o podezření ČNB dozvěděla. Náměstek dopis s podnětem k prošetření údajných manipulací se sazbou PRIBOR poslal v pátek odpoledne guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi a zároveň ho rozeslal i médiím. O víkendu proto Pros už sklidil kritiku svého nadřízeného, ministra financí Andreje Babiše (ANO).
„V pátek odpoledne byl rozeslán dopis vysokým státním úředníkem. Otázka je, zda skutečně jedná za ministerstvo a vládu, nebo jen sám za sebe. Způsob komunikace mezi námi a úřady je dlouhodobě nastaven. Zástupci ČNB se účastní i jednání vlády, kde se věci oficiálně řeší,“ dodal Tomšík. Zároveň důrazně odmítl, že se s mezibankovní sazbou v Česku manipuluje.
Asociace: Škoda, že nebyla žádána vysvětlení
Proti podezření se ohradila i Česká bankovní asociace (ČBA), která však není tvůrcem ani garantem sazby PRIBOR. Reprezentuje však hlavní banky, a tak i celý český bankovní systém. „Pokud jde o PRIBOR a jeho fungování, ČBA nezaznamenala žádné indicie nekalých postupů, o nichž hovoří pan náměstek ve svém dopise. Banky jsou kdykoliv připraveny poskytnout veškerá potřebná vysvětlení. Je jen škoda, že dopis byl napsán, aniž by tato možnost požádat o vysvětlení byla využita,“ uvedl výkonný ředitel ČBA Pavel Štěpánek v prohlášení, které ČTK obdržela.
„Bankéři jsou trh“
Bankéři představují trh. Kdyby do sazby zasahovala Česká národní banka nebo Ministerstvo financí, pak by se teprve dalo mluvit o „netržní sazbě“, uvádí dále pro Roklen24 Tomáš Zimmermann za ČNB. „Sazba 3M PRIBOR není navíc jediným benchmarkem pro pohyblivé sazby úvěrů v ekonomice a u řady z nich (např. u hypotečních úvěrů) není ani tím nejdůležitějším,“ upozorňuje dále. Naopak repo sazbu centrální banky není možno považovat za „podmínky trhu“, jde o měnověpolitickou a tedy netržní sazbu centrální banky. Sazby na mezibankovním trhu mohou kromě sazeb centrální banky odrážet tržní faktory, jako je likviditní prémie, kreditní riziko protistrany a podobně, uvedl Zimmermann.
Výpočet sazby PRIBOR má na starosti soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic. Denní výše sazby vychází z údajů poskytovaných šesti předními bankami. Nyní jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.
Ve světě vzbudily v posledních letech pozornost údajné manipulace s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR, kvůli kterým americké a evropské úřady vyměřily bankám pokuty v celkovém objemu přes šest miliard dolarů (155 miliard Kč).