Varování pro akcie

Řada investorů ví, o čem je řeč, když se řekne „index strachu“. Známý a respektovaný index volatility VIX vypovídá o očekávané volatilitě trhů pro příštích 30 dní. Technický stratég banky Bank of America/Merrill Lynch MacNeil Curry ale poukazuje na podobný index VXV, který hledí 93 dní dopředu a zejména jeho vztah vůči VIX. Páteční závěr obou indexů pak vidí jaké velké riziko pro vývoj amerických akcií.

Poměr VXV ku VIX se dostal nad hodnotu 1,2. Curry přitom varuje, že v historii na této úrovni akciový trh ztrácí schopnost generovat další zisky. A naopak, hodnoty pod 1,00 vidí Curry jako jasný nákupní signál. Včera index VXV zakončil na úrovni 15,9 bodu, zatímco VIX u 14,7 bodu. Poměr tak zůstává nadosah „obávaným“ 1,2.

Zacházení s oběma indexy je podobné, jako z klouzavými průměry, jen místo zpětně hledí dopředu. VXV ukazuje, kam lze očekávat vývoj indexu VIX. Jako užitečný indikátor jej ale nevidí – logicky – všichni.

Historie ukazuje, že maximum poměru indexu VXV ku VIX nastalo na metě 1,41 v březnu roku 2012. Důvodem byl propad VIX indexu na mnohaletá minima. Vývoj v dalších dvou měsících ale přinesl růst VIX indexu o více jak polovinu při poklesu širšího indexu amerických akcií S&P 500 o necelých 6 %. Opakem byl říjen roku 2008 s poměrem VXV ku VIX na metě 0,7.

Jak se připravit na pád burzy a nezopakovat si rok 2009

„Indikátor nepřeceňuji. Zeptáte-li se mne ale, zda je pravděpodobnost, že volatilita v příštím měsících poroste, pokud to tento index ukazuje, jednoznačně odpovím, že ano. A roste tím riziko pro akcie,“ říká pro CNBC například David Seaburg za akciové obchodování v Cowen. Upozorňuje ale, že každý velký výkyv v grafu následuje korekce a radí signál prostě nepřeceňovat.

Newsletter