Referendum o tom, zda Velká Británie opustí Evropskou unii, by mohlo být, soudě podle nového průzkumu veřejného mínění, velmi napínavé. To naznačuje, že počet příznivců vystoupení a naopak zastánců setrvání v EU je takřka vyrovnaný.
Jedním z největších předvolebních slibů Konzervativní strany je uspořádání referenda o členství v Osmadvacítce. David Cameron, předseda konzervativců, poznamenal, že po provedení jistých reforem je spíše pro členství v EU. Průzkum provedený společností Populus ale naznačuje, že 39 procent veřejnosti je pro odchod z EU a 40 procent pro zachování členství.
Britské volby: Trhy tápou, co čekat
Podpora pro takzvaný „Brexit“ je mnohem výraznější u starších občanů, u kterých je pravděpodobnost, že půjdou hlasovat, vyšší. Občané ve věku 45 a více jsou spíše pro odchod z EU – konkrétně 47 procent pro a 35 procent proti. Občané ve věku 18 až 44 let jsou naopak pro členství – konkrétně 47 procent pro a 29 procent proti.
V EU se tedy líbí spíše mladším voličům. Z průzkumu také vyplynulo, že britskému odchodu fandí spíše lidé, kteří pracují manuálně, než pracovníci v límečkách. Podporovatelé Labouristické strany jsou pro členství v EU v poměru 58 procent pro ku 25 procentům proti. Příznivci Konzervativců jsou spíše pro odchod v poměru 43 procent ku 39 procentům. Podporovatelé Liberálních Demokratů jsou, stejně jako podporovatelé Labour Party, spíše pro členství a to v poměru 58 ku 32. Předseda Liberálních Demokratů Nick Clegg je rozhodným zastáncem členství. Od jeho strany se ale očekává, že pokud vytvoří další koalici s Konzervativci, na referendu se shodne.
Průzkum tak udělal vrásky spíše těm, kteří jsou pro britské členství v EU – různým společnostem, odborům, ale i dalším členským státům EU, a utvrzuje trhy v nejistotě, co po volbách čekat.