David Cameron. Trhy vítají vítěze britských voleb

(Aktualizováno 20:58) Finanční trhy vítají jasně se rýsující výsledek parlamentních voleb ve Velké Británii. Nejtěsnější možné předvolební průzkumy vystřídalo přesvědčivé volební vítězství dosavadního premiéra Davida Camerona a jeho konzervativců. 

Britské akcie dnes v reakci na vítězství konzervativců posílily nejrychlejším tempem od počátku ledna a silný přírůstek zaznamenala i britská libra. Investoři očekávají, že Británie bude pokračovat v kurzu šetrné politiky vstřícné k podnikatelům, vyhlídek na slíbené referendum o setrvání Británie v EU si příliš nevšímali. 

Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 uzavřel obchodování vzestupem o 2,3 procenta na 7046,82 bodu. Dostal se tak k těsné blízkosti rekordního maxima z minulého měsíce. Silný růst v Londýně podpořil akcie v celé západní Evropě. Jejich širší index FTSEurofirst 300 získal 2,83 procenta a uzavřel na 1590,75 bodu. Náladu na akciovém trhu podpořilo rovněž uklidnění na trzích státních dluhopisů v USA a v Evropské unii spolu s příznivými údaji z amerického trhu práce. Akcie velkých britských bank Lloyds, RBS a Barclays posílily o čtyři až šest procent. Po volebním triumfu toryů totiž zmizela hrozba bankovního poplatku, který navrhovali labouristé. 

Nejvíce zpevnily akcie podniků veřejných síťových služeb, jimž pomohly vyhlídky na zmírnění regulace v sektoru energetiky. Akcie velkých podniků v tomto sektoru v čele se společnostmi Centrica a National Grid získaly čtyři až osm procent. 

Ve čtvrtek britské akcie kvůli těsným předvolebním průzkumům a tím nejistotě ohledně výsledku voleb oslabily a libra sestoupila na zhruba tříměsíční minimum k euru. Dnes však britská měna výrazně zpenila. K dolaru vystoupila až na 1,5523 USD, což byla nejvyšší hodnota od konce února, a naposledy přidávala zhruba jedno procento. K jednotné evropské měně euro libra zažila největší denní nárůst od konce roku 2011 a euro se dnes v jednu chvíli pohybovalo na nejslabší úrovni od konce dubna. 

Těsná očekávání, jasný výsledek

Britský premiér David Cameron  dnes po audienci u královny oznámil, že vytvoří většinovou vládu. Potvrdil také, že splní svůj předvolební slib a vypíše referendum o setrvání Británie v Evropské unii.

Poté, co ve volbách uspěla i Skotská národní strana (SNP) a stala se třetí nejsilnější stranou v parlamentu, Cameron zdůraznil, že přenese další pravomoci na Skotsko, Wales a Severní Irsko. Konzervativci získali poměrně překvapivě ve čtvrtečních volbách do Dolní sněmovny většinu.

Staronový premiér potvrdil, že uspořádá v roce 2017 referendum o členství země v EU na základě výsledků jednání s Bruselem o přenesení některých pravomocí zpět do Británie.

Evropská komise i velké členské státy se k takové možnosti ale dosud stavěly skepticky, zejména k omezení volného pohybu osob. Nespokojenost s rostoucí imigrací je přitom hlavní, ne-li jedinou, příčinou vzestupu protievropských nálad mezi konzervativci i posílení Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta sice ve čtvrtek získala kvůli jednokolovému většinovému systému jen jednoho poslance, ale dostala třetí největší počet hlasů – skoro čtyři miliony.

Cameron ocenil i své politické soupeře – šéfa opozičních labouristů Eda Milibanda a předáka koaličních liberálních demokratů Nicka Clegga. Oba kvůli propadu svých stran dnes odstoupili. Rezignoval i šéf UKIP Nigel Farage, který nebyl do parlamentu zvolen.

Nejtěsnější volby o EU, bohatých i londýnské City jsou tu

Kovanda: Vznikne vláda s pevným mandátem

„Volební výsledek, přisuzující zřejmě konzervativcům většinu křesel britského parlamentu, významně snižuje míru nejistoty ohledně dalších kroků vlády, neboť lze počítat s víceméně kontinuálním pokračováním stávající hospodářské politiky. Jasný výsledek signalizuje, že žádná rozvláčná a zdlouhavá povolební vyjednávání, s nutnými ústupky menším koaličním stranám, se konat nebudou a že tak vznikne vláda s poměrně pevným mandátem,“ komentuje výsledek voleb hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Potvrzuje, že trhy budou čelit zvýšené míře nejistoty ohledně dalšího vztahu Británie a Evropské unie. „Volební úspěch Skotské národní strany napovídá, že separatistické nálady ve Skotsku s loňským referendem nepolevily. Vedle nejistoty ohledně setrvání Británie v EU tak bude ekonomika země čelit i nejistotě ohledně dalšího uspořádání Spojeného království, lépe řečeno o setrvání Skotska v něm,“ řekl Kovanda.

Britský tisk fandil Cameronovi

Britský tisk, který je převážně nakloněn pravici, dnes vítal předpokládané volební vítězství premiéra Davida Camerona. „A nyní nám dej hlasování o EU,“ zní titulek na první straně deníku Daily Express. Naráží tak na Cameronův slib, že v případě znovuzvolení uspořádá nejpozději v roce 2017 referendum k setrvání či ukončení členství země v unii.

Bez čekání na oficiální výsledky oznamují s radostí setrvání Camerona v čele vlády také například deníky The Daily Telegraph, The Sun, Daily Mail a Times. „Toryové končí volby v čele,“ napsal prestižní list Times.

I jeden z mála levicových deníků Daily Mirror připouští vítězství konzervativců a prohru labouristů. „Parlamentní volby 2015. Opět (labouristi) odsouzeni k dalším pěti ztraceným letům,“ napsal list, který se netají svým smutkem z očekávaného výsledku voleb.

Newsletter