„Fed se bojí a má dobrý důvod“

Naposledy minulý týden vydechl americký akciový trh úlevou, když šéfka nejmocnější centrální banky světa oznámila, že úrokové sazby zůstávají na nule. Nejméně do září, kdy většina trhu čeká první zvýšení, a pak do konce roku ještě jedno. To ale může být příliš „pokrokářský“ plán, k němuž Fed ve skutečnosti nesebere odvahu. Ať chce nebo ne, musí brát v úvahu reakci trhů na takový krok, první od konce roku 2008, které se oprávněně obává. Uvedl to v pořadu Fast Money na CNBC William Lee, hlavní ekonom Citigroup pro severoamerický region.

Co se týče obávaných reakcí růstu sazeb, první na řadě je podle Leea trh dluhopisů, kde by se ještě víc snížila likvidita a tím se zvýšilo riziko neúměrných výkyvů. „Fed se snaží všechny ujistit, že bude postupovat pěkně pomalu, postupně… ale jednou z věcí, z nichž mám obavu, je co se od krize stalo s dluhopisovým trhem.“ Zavedené regulace, jejichž cílem bylo podpořit bezpečnost finančního systému, měly ve skutečnosti přesně opačný efekt – oprostily banky od vlivu na obchodování řady fixně úročených aktiv, čímž omezily počet hráčů na trhu dluhopisů, vysvětluje ekonom. Riziko „velmi vážných výkyvů“ je tak vysoké a trh je zranitelný.

Fed zvedne sazby letos a dvakrát? Euro nad 1,1300

Leeův pohled sdílí i Peter Boockvar z vedení Lindsey Group, který závěr červnového zasedání Fedu okomentoval slovy, že centrální banka se opět elegantně zbavila možnosti zavázat se k jakémukoli časovému harmonogramu růstu sazeb… „možná s ohledem na rychle se střídající zprávy z Řecka“. Po čtyřech měsících neúspěšných jednání s věřiteli, jsou Atény na hraně bankrotu, trhy nicméně uvěřily vyřešení situace na poslední chvíli.

Pro Fed je nyní klíčové, nastavit svou rétoriku zcela čitelně, aby dokázal správně nastavit očekávání trhu. Hlavní obavou centrální banky je, aby nebylo utahování měnové politiky příliš rychlé a aby měl trh dluhopisů dostatek kapacity měnící se politiku strávit. V duchu tohoto myšlení hovořila minulý týden Janet Yellenová, která sama zdůraznila, že by trhy neměly první zvýšení sazeb přecenit, jelikož měnová politika zůstane uvolněná ještě dlouhodobě.

Z výše uvedených důvodů je Lee přesvědčen, že nakonec první zvýšení sazeb nepřijde dříve než v prosinci. A i poté se Fed „zapotí“, aby přesvědčil investory, že utahování bude postupné, aby nedošlo k výprodeji dluhopisů. Případné rozkolísání dluhového trhu by se totiž mohlo přenést i do akcií, které se za dobu prakticky nulových sazeb staly (poněkud paradoxně) určitým bezpečným přístavem investorů.

Newsletter