Řecku vyprší čas. Dodá ekonomika koruně další sílu?

Měnový trh si prošel bouřlivým týdnem a hlavní zprávy z Bruselu diktovaly a udávaly tón. Počáteční euforie při pondělním obchodování v domnění blížící se dohody s Řeckem poslala euro paradoxně do kolen. Hlavní měnový pár EURUSD, který se obchodoval na maximech z května na úrovních 1,1400, se v úterý skokově propadl k hladině 1,1200 EURUSD, kde osciloval až do konce týdne. Na trhu se totiž začal opět otvírat obchod nákupu evropských akcií v sázce na řeckou dohodu a proti tomu se zajištoval trh prodejem eur. Dolar byl také tažen obnoveným tématem rozdílnosti měnových politik na obou březích Atlantiku, když americká data z tohoto týdne potvrdila sílu tamní ekonomiky. To, že se v průběhu týdne situace v Bruselu vyostřila a řecký příběh nenašel prozatím řešení, nechalo na trhu minimální odezvu. Euro tak dokázalo udržet hladinu 1,1200 a ani před víkendem, kdy sobota je označována za ultimátum v dohodě s Řeckem, neztrácí půdu pod nohama.

Česká koruna se od úrovně 27,20 EURCZK nedokázala výrazněji odpoutat ani jedním směrem. V průběhu týdne si sáhla na letošní maximum z března, ale ještě nenašla sílu otestovat zakotvení 27,00 EURCZK. Někteří hráči na trhu se ve čtvrtek snažili vytvořit slabší moment a koruna se před konferencí České národní banky obchodovala na týdenním minimu 27,28 EURCZK v sázce na agresivnější slovní intervenci guvernéra ČNB Miroslava Singera. Jeho slova ale spíše přinesla pravý opak. Je patrné, že po sérii schůzek na politické úrovni a debatě prezidenta o datu přijetí eura se rétorika ČNB zmírnila a poznámka o nižších rizicích posunutí zakotvení měla náznak hození ručníku do ringu. Koruna se tak okamžitě vrátila k hladině 27,20 EURCZK a sázka na její oslabení nevyšla.

ČNB: Pravděpodobnost dalšího oslabení koruny se snížila

Singer: Začíná návrat ke zdraví a růstu

V příštím týdnu budeme na domácí scéně sledovat finální údaj o tuzemském HDP v první čtvrtině roku. Ten se může stát katalyzátorem ke spuštění testu kurzového závazku ČNB. To vše bude samozřejmě ve vleku situace okolo Řecka, která nabere jasnější kontury po víkendu. Krach jednání a možné riziko zastavení kohoutku peněz z ECB by mělo za následek zavedení omezení výběru peněz z řeckých bank a situace by nabrala obrátky s nutností ji vyřešit.

Mimo tento nekonečný příběh se ale tzv. smart money investoři věnují podstatnější problematice a to síle americké ekonomiky a tím načasování zvýšení sazeb. Proto další sada makrodat bude udávat směr vývoje EURUSD, kde se nebezpečně pro euro vytvořil technicky medvědí symbol dvojitého vrcholu na 1,1400 EURUSD. Odolnost eura v návaznosti na řecké hlavní zprávy je ale na druhou stranu pozoruhodná a potvrzuje se, že trh zatím nemá jasný signál pro vytvoření nového trendu.

Jaké předem známé události nás čekají v příštím týdnu?

Česká republika

V úterý Český statistický úřad zveřejní data o zaměstnanosti a o ekonomické aktivitě. Společně s těmito údaji ČSÚ zveřejní aktualizaci národních účtů za první kvartál 2015. Půjde o druhou revizi, zatím je odhadovaný meziroční růst HDP za první kvartál o 4,2 %.

Ve středu ČSÚ zveřejní data o deficitu a dluhu národních institucí. Ve čtvrtek očekáváme další jednání bankovní rady ČNB.

V pátek budou zveřejněna data o zahraničním obchodu za květen 2015. Předpokládáme 11% meziroční nárůst exportu a 7,7% meziroční nárůst importu.

Německo

V pondělí Německo publikuje první data o inflaci za červen, trh předpokládá meziroční růst inflace o 0,5 %.V úterý budou zveřejněna data za maloobchod za květen. Také v úterý budou zveřejněná data nezaměstnanosti za červen, trh očekává potvrzení květnové hodnoty 6,4 %.

Ve středu bude zveřejněn index výrobních nákupních manažerů za červen, očekává se hodnota 51,9.

Eurozóna

Eurozóna se snaží dohodnout se s Řeckem. Stále je pravděpodobnější ten scénář, že k dohodě dojde. Buď o tomto víkendu, nebo počátkem příštího týdne.

V pondělí se očekává zveřejnění ekonomické důvěry za červen, trh očekává mírný pokles z 103,8 na 103,6. V úterý se zveřejňuje míra inflace v Evropě za červen, na trhu se předpokládá meziroční růst o 0,2 %. Podobně v úterý budou zveřejněna data o nezaměstnanosti za červen, předpokládá se potvrzení květnové hodnoty 11 %. Ve středu bude spolu s německým indexem výrobních nákupních manažerů zveřejněna i hodnota pro eurozónu. V pátek přijdou data eurozóny za maloobchod.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněna data spotřebitelské důvěry USA, trh předpokládá zlepšení z 95,4 na 96,7. Podobně v úterý bude zveřejněn index cen domácností – S&P Case/Shiller. Ve středu přijdou data o stavebních výdajích za květen, trh očekává meziměsíční růst o 0,5 %. Podobně ve středu bude vydán ISM index výrobců, trh očekává mírný nárůst na 53 bodů. Podobně ve středu budou zveřejněna data o prodeji motorových vozidel.

Newsletter