Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla o ponechání úrokových sazeb i kurzového závazku koruny vůči euru na dosavadní úrovni. Během tiskové konference pak centrální banka zveřejnila novou makroekonomickou prognózu.
Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.
Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.
Uvedený kurzový závazek je nadále jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 CZK/EUR“. Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Pokud se kurz vzdálí hladině 27 CZK/EUR na slabší straně, nechává ČNB kurz koruny pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.
Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem
Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,8 procenta z předchozích 2,6 procenta. Pro příští rok centrální banka naopak odhad zhoršila na 2,8 procenta z květnových 3,2 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to dnes uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.
Odhad vývoje inflace ČNB snížila. Ve třetím čtvrtletí 2016 počítá centrální banka s inflací 1,6 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí 2016 s 1,8 procenta. V minulé prognóze odhadovala, že inflace bude dvě procenta, respektive 2,1 procenta.
„Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky i nadále přetrvává. Posílení kurzu v poslední době je tak z tohoto pohledu nepříznivým faktorem zpřísňujícím měnové podmínky a tedy oddalujícím dosažení inflačního cíle,“ uvedla ČNB. Podle nové prognózy bude plnění dvouprocentního inflačního cíle centrální banky udržitelné až od počátku roku 2017.
Singer řekl, že bankovní rada nevedla žádnou „serióznější debatu o záporných úrokových sazbách“. O jejich zavedení řada ekonomů v poslední době spekulovala jako o možném dalším kroku při uvolnění měnové politiky.
Guvernér ČNB zároveň odmítl uvést objem devizových intervencí, které prováděla ČNB v červenci. Koruna se v posledních dnech pohybuje blízko hranice 27 Kč/EUR. ČNB na dotazy, zda intervenuje na mezibankovním devizovém trhu, standardně neodpovídá. Pouze před několika dny sama uvedla, že v pátek 17. července na trhu poprvé od listopadu 2013 byla aktivní. „Ten intervenční režim je v zásadě automatický. Pozornost bankovní rady spíše vzbudilo spíše to, jak dlouho banka neintervenovala,“ uvedl Singer.
Rizika pro odhadovaný vývoj hodnotí centrální banka jako zhruba vyrovnaná. „Mírné protiinflační riziko může plynout z poklesu cen ropy,“ uvedl Singer.
Prognóza počítá dále se stabilitou tržních úrokových sazeb na velmi nízké úrovni a využíváním kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016. Bankovní rada dnes zdůraznila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016. „Kurz koruny se tedy bude pohybovat na hladině 27 korun za euro či slabší přinejmenším do poloviny roku 2016,“ uvedl Singer.
Ekonomika v příštím roce zpomalí podle guvernéra kvůli odeznění jednorázových faktorů z letošního roku a nedávnému posílení kurzu koruny. V roce 2017 by podle odhadů ČNB měla ekonomika růst o 2,8 procenta.
Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze z minulého týdne výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,9 procenta. Důvodem je překvapivý meziroční růst hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o čtyři procenta. Díky vývoji v prvním čtvrtletí i řada dalších institucí v poslední době odhady vylepšila a nově počítá letos s více než tříprocentním růstem ekonomiky.
V reakci na vyjádření ČNB koruna mírně posiluje. Na páru s eurem se obchoduje na úrovni 27,04 koruny za euro.