Celý týden byl na koruně relativní klid a trh vyčkával na čtvrteční zasedání ČNB. Ta potvrdila svůj závazek držet úroveň 27,00 EURCZK minimálně do poloviny roku 2016. Centrální banka výrazně zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošek a to na 3,8 procenta, zatímco pro rok 2016 výhled zhoršila na 2,8 procenta. Co se týče inflace, ve třetím čtvrtletí 2016 počítá centrální banka s růstem cen o 1,6 procenta a v poslední čtvrtině příštího roku pak s jeho zrychlením na 1,8 procenta. V minulé prognóze odhadovala, že inflace bude 2 procenta, respektive 2,1 procenta. Zápornými úrokovými sazbami se bankovní rada nezabývala a guvernér Singer odmítl komentovat, kolik stály červencové intervence, které banka prováděla poprvé od listopadu 2013. Reálné devizové obchody zveřejňuje banka s dvouměsíčním zpožděním, nicméně dnes zveřejněné celkové devizové rezervy značí meziměsíční nárůst o 213 mil. eur.
ČNB zasahovala na trhu, potvrdily devizové rezervy
ČNB ve svém prohlášení mimo jiné dává najevo, že aktuální posilování koruny vnímá jako „nepříznivý faktor zpřísňující měnové podmínky a tedy oddalující dosažení inflačního cíle“. Posílení je zřejmě důvodem, proč ČNB poprvé deklaruje, že inflačního cíle udržitelně dosáhne až počátkem roku 2017. Zároveň centrální banka vypustila z textu pasáž o připravenosti posunout hladinu kurzového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru.
Singer: ČNB šokuje trhy nejvýš tím, že dělá, co říká
Z ostatních makroekonomických dat velmi pozitivně překvapil zveřejněný přebytek státního rozpočtu za období leden až červenec, jenž činil 25,7 mld. korun a byl nejvyšší v historii samostatné ČR. Příští týden bude zveřejněna inflace a růst HDP, nicméně pokud nepřijde nějaký dramaticky špatný výsledek, nebo pokud se do situace nevloží opět ČNB, tak můžeme očekávat opět klid na koruně v blízkosti hranice 27,00.
Dolar sílí. Člen Fedu naznačil zvýšení sazeb příští měsíc
Podíváme-li se do zahraniční, máme za sebou týden ve znamení důležitých dat a komentářů. Dolar k euru nejdříve posiloval po jestřábích komentářích prezidenta atlantského Fedu, jenž podpořil zvedání sazeb na zářijovém zasedání, poté po smíšených statistikách (ADP report zklamal, ISM ve službách překvapil pozitivně) přešlapoval v úzkém pásmu a vyčkával na nejdůležitější data tohoto týdne v podobě komplexního vládního reportu z trhu práce.
První indicie z amerického trhu práce. Dolar (chvíli) nad 1,09
Aktivita v americkém sektoru služeb stoupla na maximum za 10 let
Z evropských dat velmi příjemně překvapily německé průmyslové objednávky, které v červnu meziměsíčně vzrostly o 2 %, oproti očekávaným 0,3 %. Příští týden nás z důležitých dat čekají mimo jiné index podnikatelské nálady ZEW (Německo), průmyslová výroba (EMU), maloobchodní tržby bez automobilů (USA), HDP v Německu, Francii i EMU, inflace (EMU) a pak průmyslová výroba a spotřebitelská důvěra Univ. Michigan (obojí USA).
Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem
Česká republika
V pondělí statistický úřad zveřejní data inflace za červenec. Očekáváme meziroční růst o 0,6 %, meziměsíčně o 0,1 %. Také v pondělí budou zveřejněny data nezaměstnanosti. Předpokládáme míru nezaměstnanosti ve výši 6,3 %.
Ve čtvrtek ČSÚ zveřejní odhady sklizně za červenec. V pátek ČSÚ zveřejní odhady HDP za druhé čtvrtletí 2015. Předpokládáme meziroční růst HDP o 3,9 %, meziměsíčně o 0,4 %. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB, kde bude hlavním bodem, zpráva o inflaci.
Německo
V úterý budou zveřejněny data ZEW ekonomického sentimentu a současné situace na srpen. Také v úterý budou zveřejněny konečné data inflace za červenec. V pátek bude zveřejněn první odhad růstu HDP za druhý kvartál, trh očekává meziroční růst o 1,1 %.
Eurozóna
Ve středu budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za červen, trh očekává meziroční růst o 1,2%. Ve čtvrtek bude pravidelné setkání rady ECB pro monetární politiku. V pátek budou zveřejněny konečné údaje inflace za červenec. Podobně v pátek budou zveřejněny první údaje HDP za druhý kvartál, trh očekává meziroční růst o 1 %.
Spojené státy americké
V pondělí bude zveřejněn index tržních podmínek za červenec. Ve středu budou zveřejněna data rozpočtu pokladny. Ve čtvrtek budou zveřejněna data maloobchodu. Obdobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje cen importu a exportu.
V pátek budou zveřejněna data průmyslové produkce za červenec. Také budou zveřejněna data indexu cen výrobců. Podobně v pátek bude zveřejněn spotřebitelský sentiment na srpen.