Pokud existuje něco, co ostrovní stát Kuba nutně potřebuje, zcela jistě je to kvalitnější infrastruktura, a to včetně celoplošného zavedení internetu. Právě otázka internetového připojení je v případě karibské země jednou z nejaktuálnějších, ale zároveň i politicky nejožehavějších.
Atraktivní příležitost v ostrovní zemi vycítil například Google a další americké technologické společnosti. Ty, ozbrojeny souhlasem americké vlády, se nabídly, že poskytnou Kubě možnost snadného a rychlého připojení k internetu. Kubánská vláda se však zdráhá, obává se totiž vyspělosti amerických technologií a infiltrace. Z toho důvodu je vysoce pravděpodobné, že se nakonec obrátí na svého dlouholetého partnera – Čínu.
Na Kubě je internetové připojení velkou vzácností. Vyjma vládních úřadů je totiž poskytováno pouze několika hotspoty, které si však za hodinový přístup účtují zhruba čtyři dolary, což je v zemi, kde si průměrný pracovník vydělá za měsíc 20 a méně dolarů, poměrně hodně. Poslední data ukázala, že těchto míst je na celou zemi pouze 35 a všechny spadají pod kontrolu vlády.
Lačný Google
Dle informací serveru CNBC poskytl Google kubánské vládě detailní stostránkový plán ohledně poskytnutí rychlého a levného internetu. Návrh byl poprvé zmíněn deníkem Miami Herald, a to už na začátku července.
„Angažovanost Googlu přichází v době, kdy se kubánská vláda nachází pod silným tlakem na rozšíření internetového připojení,“ řekl pro CNBC Ted Henken, profesor z Baruch College a autor knihy Entrepreneuirual Cuba. „Jakmile jde o internet, vláda si uvědomuje, že jde v podstatě o tu samou situaci, ve které byla před třemi lety v oblasti cestovního ruchu. I to je totiž segment, kde prostě nelze do nekonečna říkat „ne“,“ dodal.
Právě v této oblasti je Google poměrně striktní. Již v roce 2010 se postavil proti čínské vládě, která se pokoušela blokovat služby Facebooku, Twitteru a Youtube. Technologický gigant tehdy stáhl své služby ze země a označil ji jako hlavní zdroj hackerských útoků zaměřených na strukturu firmy, které ve výsledku vedly ke krádeži jejího duševního vlastnictví.
Přesné detaily, které Google kubánské vládě nabídl, nejsou známy. Jediné, s čím je možné pracovat, jsou náznaky, například v podobě návštěvy jednoho z ředitelů Google Ideas Bretta Perlmuttera. Ten tehdy prohlásil, že jeho společnosti je jednou z největších infrastrukturních firem na světě, což dokáže reflektovat i v případě Kuby. Ta tak má unikátní možnost dostat se přes fázi kabelového připojení rovnou k tomu mobilnímu.
Google? Teď přivítejte Alphabet – Roklen24.cz http://t.co/fH3UwNIBB3 prostřednictvím @roklen24 #Google #Alphabet
— Roklen24 (@roklen24) 11. Srpen 2015
Opatrná vláda
Jak se zdá, tak kubánská vláda však nemá moc zájem tuto fázi jakkoliv přeskakovat, obzvláště pokud za tím stojí americká firma. V polovině července unikly informace ohledně vládního plánu zavedení internetu do kubánských domácností do roku 2020.
Dle tohoto dokumentu by mělo být do domácností zavedeno kabelové připojení, jež by bylo poskytováno čínskými společnostmi ZTE a Huawei. Náklady by se pak odvíjely v závislosti na rychlosti a době používání.
„Nevidím důvod, proč by měli využívat Google, když mají Čínu,“ míní profesor Henken. Vláda by v tomto případě měla hned dvě zásadní výhody. Jednak by služba byla zpoplatněná, zároveň by tak vznikla možnost jak neustále sledovat obyvatele. Pravděpodobně by se ustálila obdobná situace jako v Číně, kde si lidé mohou na internetu relativně volně vyhledávat, avšak některé stránky, především ty protivládní a pornografické, jsou zablokovány.
Kubánská vláda je vůči otázkám ohledně zmiňovaného plánu poměrně odmítavá. Dle informací CNBC ji trápí především možná zapletenost americké garnitury, kterou spatřuje v osobě Jareda Cohena, současného ředitele Google Ideas a bývalého člena amerického ministerstva zahraničí.
Nejčastějším argumentem spolupráce s Googlem je fakt, že nechce obyvatelům Kuby poskytnout internetové připojení, aby mohli volně vyhledávat a komunikovat, nýbrž proto, aby zemi infiltroval a mohl tak začít šířit ideologické názory, jež jsou v rozporu s kubánskou vládou.
Google bojuje za nesmrtelnost – Roklen24.cz http://t.co/AfkZGiZlZx prostřednictvím uživatele @roklen24 #google #biotech
— Roklen24 (@roklen24) 27. Červenec 2015