Identifikace bitcoinového tvůrce Satoshi Nakamota se přetváří v jeden velký dramatický a matoucí otazník. V pondělí BBC, The Economist a další s velkou pompou hlásili do světa, že australský podnikatel Craig Steven Wright předložil velmi důvěryhodné podklady pro to, aby byl tím tajemným Nakamotem.
Podporu tomuto tvrzení vyjádřil i hlavní vědec Bitcoin Foundation Gavin Andresenm, díky čemž to vypadalo, že bychom mohli konečně znát identitu jedné z nejnepolapitelnějších postav světa FinTech. Možná si někdo vzpomene, že Wright byl dříve označován jako Nakamoto ve zprávách Wired a Gizmodo. Tyto zprávy byly okamžitě prozkoumány. Z Wired později přišla zpráva, že Wrightovo tvrzení na vytvoření bitcoinu mohlo být propracovaným podvodem.
Ale tentokrát je to něco jiného. Nejenže Wright na jeho vlastním blogu tvrdí, že je Nakamoto, Gavin Andresen z Bitcoin Foundation napsal, že i on věří, že Wright je nepolapitelným tvůrcem bitcoinu. Přesto Andresenova podpora dostatečně nepotlačila nedůvěru a skepsi v bitcoin. Ve skutečnosti mnoho z nedůvěřivců je jistější než kdy jindy, že Wright stále páchá komplikovaný podvod.
Wright tvrdí, že vlastní kryptografické klíče, ke kterým by měl mít přístup pouze skutečný Satoshi Nakamoto. Šifrovací klíče pracují ve dvojicích. K dispozici je veřejný klíč a soukromý klíč. Soukromý klíč je chápán jako identifikace osoby, které daný klíč patří, a může být identifikován pouze veřejným klíčem.
Po celá léta existovala diskuse v komunitě bitcoinu o pravdivosti (nebo dokonce existenci) soukromého klíče patřící Satoshi Nakamotovi. Jerry Brito a Peter Van Valkenburgh z výzkumu bitcoinu zveřejnily na blogu některé předpoklady o údajných PGP Satoshi klíčích.
Konkrétně napsali:
- K dispozici je veřejný klíč PGP, který údajně patří Satoshi Nakamotovi.
- Přihlášení klíčem PGP nedokazuje něčí totožnost. Dokazuje to jen, že podepisující osoba má přístup k soukromému klíči. Spoléháním se na PGP podpis jako identitu vlastně věříme, že signatář nikomu nepředal nebo neztratil kontrolu nad svým klíčem, čehož mohla využít třetí osoba. Pokud není možné ověřit totožnost osobně, pak jako méně spolehlivá alternativa propojení identity s veřejným klíčem je zveřejnit klíč z účtů sociálních sítí nebo webových domén, které daná osoba kontroluje, čímž se naznačuje, že kontrola účtu a kontrola klíče je pod tou samou osobou.
- Můžeme tudíž říci, že neexistuje žádný důkaz, že Satoshi někdy podepsal nějakou zprávu klíčem Satoshi nebo jakýmkoli klíčem PGP.
Jinými slovy nejenže není dostatek důkazů, že Nakamoto někdy podepsal zprávu klíčem PGP, i když Craig Wright (nebo někdo jiný) publikoval zprávu podepsanou soukromým klíčem, který stále ještě nemusí stačit k prokázání identity. V tomto bodě Craig Wright souhlasí, a řekl to i Economist, že i když má soukromý klíč PGP, který může nebo nemusí existovat, používání tohoto klíče nic nedokazuje.
Místo toho jeho kryptografický důkazem je, že má přístup k soukromému klíči, který může být spojen s bitcoin adresou vytěženou Satoshi Nakamotem. Wright předložil nějaké podpisové skripty, které podle něj mohou potvrzovat jeho identitu jako Nakamota. Mnozí ale věří Nakamoto začal těžit bitcoiny ještě dříve, než dokazuje Wright.
Dokonce i když Wright udělá všechno pro to, aby vyvrátil pochybnosti vyjádřené v blogu Brita a Van Valkenburgha, stále to nemusí stačit k tomu, aby přesvědčil veškeré skeptiky, že ve skutečnosti je Satoshi Nakamoto.
Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.
Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE