Nad očekávání nižší odhad inflace za duben nahrává zítřejšímu snížení sazeb ČNB. Koruna oslabila nad 24,95 za euro. Evropské výnosy rostou, americké obrátily do poklesu. Dolar ve ztrátě nad 1,1310 za euro.

Ekonomika eurozóny si připsala zprávu k dobru

Ekonomika eurozóny ve druhé čtvrtině roku dosáhla 0,4procentního mezikvartálního tempa růstu. Ukazuje to dnes zveřejněná úprava prvního odhadu z minulého měsíce, který vyčíslil růst HDP na 0,3 procenta. Výrazně lépe vychází revize růstu v meziročním vyjádření, a to na 1,5 procenta z původních 1,2 procenta. Statistici navíc zlepšili údaj za první čtvrtletí z 0,4 na 0,5 procenta.

Pohled na jednotlivé složky hrubého domácího produktu ukazuje pozitivní příspěvek vládních výdajů (vyšších o 0,3 procenta), spotřeby domácností (0,2 procenta) i čistého zahraničního obchodu (0,3 procenta), zatímco objem investic po silném úvodu roku tentokrát o 0,5 procenta klesl.

Trhy nechávají čerstvý údaj bez viditelné reakce. Euro obchoduje nadále mírně pevnější k dolaru na 1,1175 EURUSD, akciový trh slušně roste – vyjádřeno německým indexem DAX o 2 procenta.

Celoroční tempo růstu ekonomiky eurozóny letos dosáhne podle odhadu MMF 1,5 procenta a v příštím roce vzroste na 1,7 procenta. Fond v červenci označil střednědobé vyhlídky růstu za neuspokojivé a vyzval region k dalším strukturálním reformám a krokům podporujícím hospodářství.

Otázkou je, jak by si ekonomika eurozóny vedla bez podpůrných faktorů v podobě nízkých cen ropy, slabšího eura a stimulačních opatření ze strany Evropské centrální banky. Ta po zasedání v minulém týdnu uvedla, že očekává pokračující oživování, ačkoli slabším tempem vlivem zpomalení růstu na rozvojových trzích včetně Číny, které doléhá na světový obchod.

ECB představila zhoršenou prognózu, v rámci níž letos čeká růst pouze o 1,4 procenta, za pouze 0,1procentního růstu cenové hladiny. Guvernér Mario Draghi dokonce připustil, že v následujících měsících může ekonomika regionu spadnout do deflace, a ubezpečil trh, že ECB je schopna a také odhodlána dodat ekonomice více adrenalinu v podobě dalších nekonvenčních opatření, bude-li třeba.

ČR na špici EU

Ekonomika celé Evropské unie posílila rovněž o 0,4 procenta, také o něco pomaleji než v prvních třech měsících roku. V meziročním srovnání se HDP EU zvýšil o 1,9 procenta. 

Česká ekonomika patřila k nejrychleji rostoucím v celé unii. Její HDP se meziročně zvýšil o 4,4 procenta, což byl druhý nejlepší výsledek ze zemí EU po Maltě. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl HDP Česka vyšší o jedno procento a rychleji rostly jen ekonomiky Lotyšska a Malty.

Itálie rostla o 0,3 procenta, což bylo nad původním odhadem 0,2 procenta, a vyšší byl i meziroční růst, který dosáhl 0,7 procenta. Řecká ekonomika posílila o 0,9 procenta namísto dříve odhadovaného tempa 0,8 procenta.

Německá ekonomika, která je největší v Evropě, zrychlila růst a stoupla oproti předešlému čtvrtletí o 0,4 procenta. Francouzská ekonomika po silném vzestupu v prvním čtvrtletí potvrdila v dalším kvartále propad do stagnace.

Newsletter