Spíše než zvyšování sazeb a tím utahování měnové politiky, jehož započetí čeká většina aktérů na trhu ještě letos, dva nejvíce renomovaní stratégové z londýnské City odvážně předpovídají opak – Fed půjde s úroky „hluboce“ do záporu.
Albert Edwards ze Société Générale a poradce Nomury Bob Janjuah – dva notoričtí medvědi, ale široce uznávaní stratégové – přišli se zajímavým scénářem. „Příští recese v USA pravděpodobně dorazí daleko dříve, než většina investorů očekává. Ze strany Fedu se pak dočkáme ještě zoufalejšího experimentování. Bob a já si myslíme, že tentokrát budeme svědky hluboce negativních úrokových sazeb nejen v USA.“
Návrat recese? „Pravděpodobně ano“ – Roklen24.cz http://t.co/bm6sCmJQ47 prostřednictvím @roklen24 #recession pic.twitter.com/6K714r5TiX
— Roklen24 (@roklen24) 9. Září 2015
Negativní sazby by se vztahovaly pouze na banky. Na věřitele by se ale toto opatření také mohlo teoreticky přenést. Takové opatření by podle Edwardse pravděpodobně přišlo po boku dalšího záchvatu dluhopisových nákupů, což je opatření, které neustále omílají ekonomové jako Larry Summers, bývalý ministr financí USA.
Odpovědnost za to, co bude s globálním růstem, byla přičítána Fedu. Ten se totiž minulý týden rozhodl odložit první zvýšení sazeb po sedmi letech. Ačkoliv se nejedná o úplné překvapení, na globálních trzích je cítit nejistota. Jen den poté si hlavní ekonom Bank of England Andy Haldane pohrával s myšlenkou, že by centrální banka Spojeného království mohla sazby spíše snížit, než zvýšit. Důvodem jsou trvající deflačních obavy a nejistota ohledně rozvíjejících se trhů. Edwards svůj názor podtrhl tím, že švédská národní banka v současné době razí cestu záporných sazeb na úrovni -0,35 procenta, čímž efektivně „kasíruje“ banky, které ukládají hotovost v té centrální.
Stratég Société Générale situaci v USA přirovnal k dekádě japonské stagnace. Dodal ale, že USA je na tom v současnosti ještě hůř. „V roce 1990 mohlo Japonsko spoléhat na vývoz s tím, jak zbytek světa silně rostl. Tato doba je opravdu jiná, horší!,“ řekl.
Ačkoli jsou jeho medvědí názory a předpovědi kolegy v bankovních institucí široce známy a snad i uznávány, ne vždy se splní. V září 2012 oznámil, že Spojené státy jsou v recesi a Wall Street bude brzy reagovat. Varoval také, že 50denní klouzavý průměr S&P 500 klesne pod 200denní trend. Místo toho však index pokračoval v rally a od Edwardsova prohlášení vylétl o přibližně 32 procent.
#Fed nezvýšil sazby. #Yellenová ŽIVĚ na Roklen24.cz http://t.co/9mkNGjN85Q prostřednictvím @roklen24
— Roklen24 (@roklen24) 17. Září 2015