Hrozí Libyi dočasný výmaz z mapy vývozců ropy?

Libyjský ropný export by poprvé od počátku občanské války v zemi v roce 2011 mohl spadnout na nulu. To v případě, že země, zmítaná lokálními konflikty, blokádou terminálů i stávkami zaměstnanců ropných firem, bude nucena zbývající težbu určenou k vývozu přesměrovat k pokrytí domácí poptávky.

Libyjský nejen ropný průmysl je v posledních devíti měsících opakovaně zasahován kombinací regionálních nepokojů, blokád ropných terminálů a dalších průmyslových zařízení i stávkami zaměstnanců. Kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi byla řada zahraničních firem nucena odvolat své zaměstnance ze země.

Rok po svržení Kaddáfího režimu v roce 2012 klesla libyjská produkce ropy z tehdejšího maxima 1,4 milionu barelů denně na méně než 200 tisíc barelů. Analytici odhadují, že načtená ztráta na produkci ropy od počátku nepokojů již přesáhla 375 milionu barelů.

Do této situace nyní libyjská národní ropná společnost oznámila, že je nucena přesměrovat offshorovou těžbu kvůli pokrytí domácí poptávky. „Pravděpodobnost, že vývoz ze země bude přerušen, je vysoká. Aby Libye byla schopna uspokojit rostoucí domácí poptávku, bude s největší pravděpodobností nucena užít ropu určenou k exportu z rafinérie Zawiya s kapacitou 120 tisíc barelů ropy denně,“ uvedli v čerstvé analýze poradci vídeňské JBC Energy, nezávislého výzkumného centra pro plyn a ropu.

Agentura Argus, sledující ceny v oblastech energetiky a petrochemického průmyslu, odhaduje, že k nakládce ropných tankerů nyní nedochází ani v terminálu Marsa el-Brega s kapacitou 120 tisíc b/d ani v terminálu Zueitina s kapacitou 150 tisíc b/d. Oba terminály přitom přes nepokoje zůstávají v provozu.

Ropa Brent aktuálně obchoduje nad úrovní 109 dolarů za barel, americká leká ropa WTI pod 105 dolary za barel. Technická analýza v obou případech ukazuje na očekávaný růst ceny komodity.

Newsletter