Bitcoin rozděluje. Střet táborů „pro“ a „proti“

Jedni se ho snaží zasadit do všech možných definic tržní bubliny, druzí ho opěvují a nazývají druhým zlatem. Řeč je o bitcoinu, nejpopulárnější kryptoměně současnosti, jejíž poslední rekord padl s hranicí 7800 dolarů. Kteří hráči BTC na trhu podporují a kteří naopak předpovídají jeho kolaps?

Ať už jste zastáncem nebo škarohlídem, bitcoinu nelze upřít jeho velkou rally v roce 2017. Minulý čtvrtek překročila jeho hodnota hranici sedmi tisíc dolarů, od začátku roku pak rostl o více než 700 procent. Hodnota bitcoinového trhu tak překročila hranici 100 miliard dolarů, a to i přes překážky, jako jsou vládní regulace a zákazy či mainstreamový skepticismus.

Po silné rétorice pro i proti z minulého týdne server Bloomberg seřadil velká jména ve finančním světě, která podporují stoupající křivku na grafu, ty, která jsou ve svém postoji nerozhodná, a také ty, která jsou vyloženě skeptická.

Konec levných peněz. Smrt bitcoinu, tentokrát kvůli vyšším sazbám?

Strana „pro“

Největší nadšenci a neoblomní podporovatelé bitcoinu jsou vedeni Rogerem Verem, který je v komunitě známý jako „bitcoinový Ježíš“. Ver zůstává o udržitelnosti růstu přesvědčený, jelikož ani pokusy ze strany čínské vlády, jak omezit spekulativní rámec obchodování, kryptoměnu v růstu a rozšíření nezastavily. „Jediný způsob, jak zastavit bitcoin, je vyřadit z provozu internet na celém světě,“ uvedl Ver pro Bloomberg.

Co je ale důležitější, je objevující se podpora od některých vlád. Mezi poslední podporovatele patří dle Bloombergu argentinská vláda, která po zavedení trhu bitcoinových futures uvažuje o poskytnutí dalších služeb určených investorům do digitálních měn. Druhá dobrá zpráva pro bitcoin prochází z Turecka, kde guvernér tamní centrální banky uvedl, že digitální měny „by mohly přispět k finanční stabilitě za předpokladu, že budou dobře ošetřeny“.

Strana „proti“

Důležití hráči na trhu, kteří jsou proti bitcoinu, jsou v médiích přirozeně více slyšet. Zástupce ředitele Societe Generale Severin Cabannes je nejnovějším prorokem bubliny. V pátečním rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že „bitcoin je velmi zřetelná bublina“. Zhruba ve stejném duchu se vyjádřil i ředitel Credit Suisse Tidjane Thiam. „Jediný důvod, proč dnes nakoupit, nebo prodat, bitcoin, je vydělat peníze. Takové spekulace z historie většinou nekončily šťastným koncem,“ uvedl Thiam.

Pozitivní dopad regulací kryptoměn

Další z firem, která se na bitcoin dívá v negativním světle, je Themis Trading. Tato tradingová společnost, resp. její tisková sekce, se minulý týden vyjádřila k bitcoinovým futures na burze CME, která má obchody s deriváty zajišťovat (samozřejmě až po souhlasu regulátora). „Bitcoinové futures znamenají opatření určité značky kvality na velmi rizikový a neregulovaný investiční instrument, který má ve své historii pokusy o manipulaci a podvody,“ uvedla firma na svém blogu.

V neposlední řadě nelze zapomenout ani na jednoho z verbálně nejsilnějších odpůrců, kterým je šéf americké banky JPMorgan Jamie Dimon. Ten měl negativních projevů o bitcoinu už tolik, že je nespočítáme ani na prstech jedné ruky.

Váhaví střelci

Mezi velkými odpůrci a naopak zastánci raketově rostoucí kryptoměny bitcoin se najdou také hráči, kteří jsou přesně na pomezí a svou případnou investici/odpor teprve zvažují. Právě těmto lidem svým komentářem ještě více zamotal hlavu ředitel CME. „Za posledních 37 let jsem viděl několik bublin na trhu. Není to ale moje práce předpovídat, jestli to bublina je, nebo není. Moje práce je pomáhat lidem řídit riziko kryptoměny v rámci jejich portfolia,“ uvedl Terry Duffy.

iRozhlas: Firma nabízí kryptoměnu platoncoin. ČNB před ní varuje

Nejvýznamnějším zástupce na vážkách je pravděpodobně ředitel banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein. Zatím se totiž vyjadřoval velmi nejistě. „Vím, že kdysi měla mince v hodnotě pěti dolarů stejnou hodnotu i ve zlatě. Aktuálně nám vládnou nekryté bankovky. Je možné, že v novém světě bude něco krytého jen pouhým konsensem společnosti,“ uvedl Blankfein.

Jedinou jistotou je tak aktuálně fakt, že se o bitcoinu mluví, a to hodně. Jestli se jedná o bublinu, a kdy z ní v tom případě vystoupit, však nikdo investorům, bohužel, dopředu neřekne…

 

Newsletter