Bez známých v rozumné době nedostanete stavební povolení. Musíte vědět, do kterých dveří jít. Lidé už zapomněli na krizi a investují do své budoucnosti. Brzdou ale jsou třeba předpisy v Praze a obecně česká legislativa, říká v rozhovoru pro Roklen24 Milan Zavadil, který vybudoval vedoucí tuzemskou realitní kancelář M&M reality. Vyplatí se dnes koupit nemovitost a pronajímat ji? Nejsou už ceny vysoko a nesměřujeme k prasknutí další realitní bubliny? Jak je na tom realitní trh v Praze? Má ještě dnes smysl investovat do pozemků a zajímat se o nákupy v dražbě?
R24: Mohlo by se zdát, že v poslední době není nemovitostí trh předmětem zájmu tak jako býval.
Naopak v poslední době vnímám, že trh jde nahoru. Ceny nemovitostí se výrazně zvedají, developeři se rozhoupali, začalo se zase stavět. Jediné, co brzdí rozvoj, jsou třeba v Praze předpisy a obecně česká legislativa.
R24: Jak se na to co, se děje kolem stavebních předpisů, díváte?
Obecně řečeno, když nemáte známé, tak v podstatě nemáte šanci v rozumné době získat stavební povolení. Tím nemyslím uplácení, ale spíš se obrátit na lidi, kteří v tom umí chodit a vědí přesně, do kterých dveří jít. Je to složité, ale tak to je.
R24: Čemu přisuzujete růst cen nemovitostí, který v poslední době vidíme?
Růstu ekonomiky a dostatku peněz mezi drobnými investory. Lidé už zapomněli na krizi a investují do své budoucnosti, stejně tak se firmy potřebují rozšiřovat.
R24: Jak vidíte další nejbližší roky?
Jsem přesvědčen, že ceny nemovitostí půjdou v příštích pěti letech nahoru. Pokud nevypukne nějaká extrémní uprchlická krize nebo nedojde k znárodňování a podobným extrémním situacím, je nemovitost bezpečnou investicí s výhledem zajímavého zhodnocení.
Alfou a omegou na trhu residenčních nemovitostí je cena hypotéky. Ve chvíli kdy dojde ke zdražení hypotéky, neřekl bych, že se bude prodávat méně, ale lidé budou nad nákupem nemovitosti více přemýšlet. Momentálně se dokonce vyplatí vzít si hypotéku a volné peníze nechat zhodnocovat jinde. I nízké ceny hypoték v současné době zvyšují apetit k nákupu nemovitostí.
Průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v říjnu vykázala úroveň 2,12 procenta, která je jen nepatrně vyšší než zářijová a srpnová hodnota. Opatrný „odraz ode dna“ se tak zastavil.
Posted by Roklen24 on 17. listopad 2015
R24: Ukládají lidé peníze do nemovitostí ze strachu z nejisté budoucnosti?
Může to být také jeden z možných důvodů. I když v případě kdy byt majitel pronajímá, pokryjí mnohdy příjmy náklady s bytem spojené. Nájemníci často nemovitost a její zařízení zničí, ale majitel nemovitosti má jistotu, že v nemovitosti jsou peníze „uklizené“ a nemůže je utratit. Předpokládám, že ceny nemovitostí by měly stoupat, takže ve finále by investor mohl vydělat více než například na termínovaném vkladu pouze jen na zhodnocení bytu v čase. Příjmy z nájmu jsou pak už jen bonus.
R24: Boom v posledních letech zaznamenaly převážně investice do pozemků. Jak se na tento typ investice díváte dnes?
Ideální stav je koupit pole a počkat si několik let, až se změní v územním plánu na residenční bydlení nebo průmyslovou zónu. Dále jsme v průběhu krize u pozemků nezaznamenali pokles v ceně, pouze stagnaci v růstu. Jinak ceny pozemků rostou poměrně pravidelným tempem. Kolem investic do pozemků se ale už dnes pohybuje velké množství lidí a je potřeba mít odborné znalosti, aby se člověk nespálil.
R24: Jedním z dalších stále oblíbených doporučení je nakupovat nemovitosti v exekucích.
Nákupy nemovitostí v dražbách už v podstatě dosahují tržních cen, v poslední době už se jen výjimečně podaří koupit nemovitost extrémně výhodně. Nákup v dražbě se vyplatí už jen o několik málo procent, ale zase nemáte v podstatě žádný výběr oproti tomu, když nemovitosti nakupujete standardním způsobem.
R24: Které typy realit jsou momentálně nahoru a které lokality?
V Praze jdou hodně na odbyt nově stavěné developerské objekty. Nemyslím ty, které tady zbyly rozestavěné z roku 2008, kdy se stavěly naprosté nesmysly. Dnes je situace jiná, developeři si dávají velký pozor na to, co stavějí a kde to stavějí. Jednou z nejžádanějších lokalit v Praze jsou dnes například Hlubočepy. Obecně je pak lukrativnější lokalitou směr od Vltavy na západ.
R24: Kam se bude Praha rozvíjet dál?
To spíše záleží na tom, kdo se s kým bude „kamarádit“, kdo se na magistrátu prosadí (úsměv).
R24: Jak vypadá situace mimo Prahu?
Když zůstaneme u krajských měst, tak se vše odvíjí od pracovních příležitostí v daném kraji.
R24: Do čeho tedy teď v rámci realit radíte investovat?
Pokud investor má patřičné znalosti a volné peníze, tak může určitě zvážit investici do pozemků. Určitě je dobrou volbou byt v novostavbě anebo naopak investovat do zcela vybydleného bytu, ten zrekonstruovat a následně nabídnout k pronájmu či prodeji.
R24: Radil byste investici do nemovitostí v zahraničí? Například krizovými roky zasažené jižní Evropě?
Většina lidí, která je tam nakoupila, tak je prodává. Pokud nemáte čas tam trávit několik týdnů v roce a o nemovitost se starat, tak bych takovouto investici nedoporučil.
R24: Jaký předpokládáte blízký vývoj na realitním trhu celkově?
Doba pro nakupování i prodávání je příznivá. Myslím si, že residenční nemovitosti se v současné době dají pořídit za slušné peníze a do budoucna budeme v cenách za metr čtvereční v Praze dohánět světové metropole.
R24: Do loňska jste vedl M&M reality. Kolik trhu máte?
Podle odhadů pětinu trhu. Největší realitní kancelář v České republice. Tato data ale nejsou nikde evidována. Usuzujeme to z aktivních unikátních nabídek. Těch má společnost M&M reality přes 25 tisíc při trhu, který je někde mezi 100 až 110 tisíci nabídek.
Milan Zavadil
Letos oslavil 40 let. Je zakladatelem společnosti M&M reality holding a.s. Vystudoval ČZU a CMI v Praze. Do konce loňského roku byl generálním ředitelem M&M. Na jaře letošního roku svůj podíl prodal svému společníkovi. V současné době se věnuje nezávislému poradenství v oblasti řízení firem.