Německo se zapojí do útoků na Islámský stát

Německá vláda schválila vojenskou operaci proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii a také v Iráku. Informovala o tom agentura DPA s tím, že záležitost musí nyní posoudit parlament, od kterého se ale očekává hladký souhlas. Německo do bojů nasadí 1200 vojáků, průzkumná letadla Tornado, tankovací letoun a vojenskou fregatu. Mandát mise bude prozatím omezen na dvanáct měsíců.

Časové ohraničení vojenských operací v zahraničí na jeden rok je podle DPA běžné. Němečtí vojenští představitelé přitom očekávají, že boje proti IS potrvají několik let.

Merkelová: Islámský stát nelze porazit slovy

„Předpokládám, že boj, pokud bude veden vážně, může trvat hodně přes deset let,“ řekl v pondělí šéf svazu německých vojáků André Wüstner. Dodal, že radikálové z hnutí IS nejsou jen v Iráku a v Sýrii, ale i v celé severní Africe. Wüstner zároveň zdůraznil, že proti islamistům je třeba nasadit nejen vojenské prostředky; nutné je také dosáhnout dohody mezi všemi státy, které mají v oblasti své zájmy.

Němci se bojí teroru

Němci se obávají, že zapojení jejich armády do boje proti teroristické skupině Islámský stát zvýší riziko atentátu v Německu. Přesto převažuje počet stoupenců německého angažmá v Sýrii nad jeho odpůrci, ukázal průzkum společnosti Forsa.

V průzkumu společnosti Forsa vyjádřilo 71 procent dotázaných obavy z toho, že se kvůli účasti Německa v bojích proti IS zvýší teroristická hrozba. Přesto je ale podpora pro vojenské angažmá poměrně silná – souhlasí s ním 45 procent Němců, proti jich je 39 procent. Z politických stran už zapojení německé armády do bojů podpořily vládní konzervativní unie CDU/CSU i sociální demokracie (SPD), jednoznačně proti je pouze opoziční Levice.

Islámský stát zařadil ve videu Česko mezi úhlavní nepřátele

Newsletter