Americké výnosy včera klesly, dnes pohyb korigují. Dolar zpevnil pod 1,1380 za euro. Koruna se obchoduje pod 24,95 za euro. Proti dolaru ve ztrátě nad 21,90.

Japonsko poprvé od Fukušimy prodloužilo životnost dvou reaktorů

Japonský regulační úřad dnes umožnil prodloužit životnost dvou stárnoucích jaderných reaktorů v elektrárně Takahama na více než 40 let. Je to první takové rozhodnutí podle nových bezpečnostních požadavků, které byly zavedeny po jaderné katastrofě ve Fukušimě z roku 2011. Verdikt znamená, že první a druhý reaktor mohou zůstat v provozu ještě dalších 20 let, napsala agentura Reuters.

Elektrárnu Takahama, ležící západně od Tokia, provozuje japonská energetická společnost Kansai Electric, která před katastrofou ve Fukušimě závisela na jaderné energii nejvíce z japonských poskytovatelů veřejných služeb. Japonsko po fukušimské havárii vyřadilo všechny své jaderné elektrárny z provozu.

Od roku 2011 jsou odstavené také oba zmíněné reaktory v Takahamě. K jejich spuštění podle agentury Reuters zřejmě v nejbližší době nedojde, protože Kansai Electric ještě musí provést opatření na zlepšení bezpečnosti za zhruba 200 miliard jenů (46 miliard Kč). Podle mluvčího společnosti budou tyto kroky dokončeny nejdříve v říjnu 2019.

V elektrárně Takahama jsou celkem čtyři jaderné bloky. Reaktor číslo jedna je 41 let starý, reaktor číslo dvě je o rok mladší. Reaktory číslo tři a čtyři byly spuštěny začátkem letošního roku, jejich provoz byl ale na základě soudního příkazu pozastaven.

Od havárie ve Fukušimě byly v Japonsku zprovozněny zatím jen dva reaktory v elektrárně Sendai na jihu země. Letos v červenci chce elektrárenská společnosti Shikoku Electric Power zprovoznit třetí reaktor v jaderné elektrárně Ikata.

Po katastrofě ve Fukušimě z března 2011 je v Japonsku jaderná energetika nadále velmi citlivým tématem. Kritici tvrdí, že regulátoři se nepoučili z havárie ve Fukušimě, kterou tehdy poškodilo silné zemětřesení a následná přívalová vlna cunami.

Newsletter