Investorova noční můra aneb co peněženky nepotěší

Za posledních 25 let se investoři obraceli směrem k akciím společností vyplácejících dividendy jako k záchranným člunům uprostřed rozbouřeného moře finančních trhů. Jistota toho, že profitujete nejen z možného růstu ceny akcie, ale i z výplaty dividend byla napříč investičním publikem maximálně žádaná. Doba se však mění a s tím i dividendová politika…

Aktuální vývoj trhů naznačuje, že se letos úroveň vyplácení dividend bude potýkat s největším propadem za více jak šest desítek let. Potvrzuje to dění na trhu swapů, na které se změřila americká investiční banka Goldman Sachs. Dle jejího pozorování se rýsuje situace, kdy swapoví tradeři začínají očekávat výrazný pokles tempa růstu vyplácených dividend, a to nejvíce od roku 1950. Konkrétní čísla vyznívají pro +1,3% roční růst, přičemž průměr posledních 65 let se nachází na 5,8 %.

„Strategicky jsme dividendám nakloněni, jelikož mají podíl na celkovém zhodnocení amerických akcií,“ přepisuje server CNBC poslední dopis klientům banky Goldman Sachs. „Nicméně jsme se teď dostali do situace, kdy vyšší úrokové sazby představují riziko především pro ty akcie, které jsou spojeny s výplatou vysokých dividend.“

Korporátní Amerika pohledem Goldman Sachs

Americká centrální banka v prosinci minulého roku navýšila po téměř desíti letech své základní úrokové sazby. Dle dat agentury Bloomberg by mohlo přijít další kolo tzv. úrokové „normalizace“, které přinese navýšení z aktuálního rozmezí 0,25 až 0,5 % až na 0,5 až 0,75 %, s pravděpodobností více jak 60 % v červnu letošního roku (viz tabulka). Jakmile se tak stane, vzrostou výnosy státních dluhopisů, což z nich automaticky udělá atraktivnější aktivum, než jsou dividendové akcie.

Tento pohled potvrzují i další velcí hráči. „Za posledních třicet let si investoři zvykli na prostředí snižujících se úrokových sazeb a extrémně uvolněných měnových politika,“ řekla pro CNBC Savita Subramanianová, šéfka akciového oddělení Bank of America Merrill Lynch. „Současná strategie je jiná. Klientům radíme dělat přesný opak oproti tomu, co předtím fungovalo,“ dodala expertka.

Pro srovnání, data společnosti S&P Diw Jones Indices ukazují, že během loňského roku byly na amerických akciích vyplaceny dividendy o objemu 3,6 miliardy dolar. Meziročně jde však o zhruba 30% pokles, jelikož v roce 2014 bylo vyplaceno přibližně 12 miliard dolarů.

Milovníci dividend pozor! Alespoň u britských akcií

Newsletter