Česká rafinérská zřejmě od státu definitivně vymůže úroky z neoprávněně uložené pokuty šest milionů korun. Firmě ji před více než deseti lety uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s odůvodněním, že firma zneužila dominantní postavení. Sankci ÚOHS neobhájil u soudů, a pokutu musel vrátit. Úroky ale zaplatit odmítl. Firma letos v červenci u Krajského soudu v Brně uspěla se svou žalobou, proti níž podal ÚOHS kasační stížnost, kterou teď zamítl Nejvyšší správní soud.
ČTK to zjistila z webu soudu. Po státu chce firma podle dřívějších informací 1,5 milionu Kč.
Česká rafinérská není první firmou, která žádá po státu úroky za neoprávněně vybrané pokuty od ÚOHS. Sám úřad tento typ případů komentuje minimálně. Jen v roce 2011 ÚOHS zaplatil za úroky z neoprávněně vybraných pokut 35,5 milionu korun. Peníze vracel třeba firmám, které v minulosti postihoval údajně za to, že byly součástí kartelu stavebních spořitelen.
Nejvíce, 16,3 milionu korun, ÚOHS vrátil plynárenské RWE z neoprávněně vybrané pokuty za údajné zneužití dominantního postavení na trhu s plynem.
V dalších letech ÚOHS definitivně prohrál například spor o miliardovou pokutu za kartel strojírenských firem. Letos ÚOHS zastavil řízení s Českými drahami ohledně nákupu vlakových souprav Railjet od společnosti Siemens. Od firmy přitom dříve vybral 25 milionů korun. Firma chce nyní po státu i úroky, které vyčíslila na 3,4 milionu Kč.
Česká rafinérská podle dřívějších informací požaduje 1,5 milionu korun. U soudních sporů, které Česká rafinérská vedla, úrok vyčíslen nebyl, šlo ale o to, zda na něj má firma nárok, protože ÚOHS to již dříve odmítl. Tento spor nyní Česká rafinérská definitivně vyhrála.
Antimonopolní úřad v minulosti šestimilionovou pokutu uložil s odůvodněním, že firma zneužila dominantního postavení. Zástupci České rafinérské a Chemopetrolu se v roce 2002 dohadovali o cenách benzinu. Chemopetrol předchozí tříletou smlouvu vypověděl s tím, že je nevýhodná. Společnosti pak určovaly ceny zpravidla měsíčně. Na konci května 2002 se ale názory akcionářů firem rozešly natolik, že nebyli schopni uzavřít dohodu na červen.
Česká rafinérská pak přerušila dodávky. Trvalo dva dny, než byla podepsána provizorní smlouva. Podle antimonopolního úřadu však bylo zastavení dodávek v rozporu se zákonem, protože Česká rafinérská k němu neměla dostatečný důvod. Navíc to Chemopetrol výrazně poškodilo, ÚOHS hovořil o ztrátě přes 45 milionů Kč. Úřad proto původně vyměřil pokutu osm milionů Kč. Později ji tehdejší předseda úřadu Josef Bednář snížil na šest milionů.