Spojené státy vyhlíží bouři a ceny ropy letí vzhůru

AKTUALIZOVÁNO: Ceny ropy na konci týdne vylétly o téměř deset procent a dostaly se nad 32 dolarů za barel. Vzestup iniciovalo chladné počasí ve Spojených státech a v Evropě a urychlila jej i snaha investorů vytěžit zisky ze sázek na cenový pokles. Ceny jsou tak nyní asi 20 procent nad minimem za téměř 13 let, kam spadly v minulých dnech. Ve 22:00 severomořská ropa Brent zpevňuje o 9 % ke 33 dolarům za barel a americká lehká ropa WTI o více jak 8 % nad 32 USD/b.

Americké akcie uzamkly díky vzestupu cen ropy první ziskový týden v letošním roce a samotný závěr týdne připsaly solidní zisky. Širší index S&P 500 končí výše o 2 %, úzký index blue chips DJIA o 1,3 % a technologický Nasdaq o 2,7 % výše.

Manažeři fondů navršili v posledních měsících rekordní objem sázek na pokles cen ropy a letošní prudké zlevnění suroviny až o čtvrtinu jim poskytlo šanci na řadě z těchto takzvaných krátkých pozic velmi vydělat. V posledních dvou dnech tudíž táhne ceny vzhůru zejména rušení těchto pozic, které se odehrává zpětnými nákupy dříve prodaných kontraktů.

Ceny ropy se začaly zotavovat už ve čtvrtek, když šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi naznačil možnost dalších kroků na podporu ekonomiky. Dnes k růstu cen přispělo silné sněžení na východě USA a mrazivé počasí v částech kontinentální Evropy, které zvýšilo poptávku po topném oleji. Východ USA se připravuje na sněhovou kalamitu.

Málokdo z analytiků ale věří, že ropa bude schopna delšího oživení. Poukazují na rostoucí přetlak nabídky nad poptávkou a na to, že k podobně prudkému oživení cen došlo i ke konci srpna. Po něm ale následovalo osm týdnů kolísání a ropa nakonec prolomila nová minima.

Ve čtvrtek zhoršila svou prognózu cen ropy mezinárodní ratingová agentura Moody‘s Investors Service. Ta svou předpověď průměrné letošní ceny Brentu snížila o deset dolarů na 33 dolarů za barel.

Spojené státy se chystají…

Už téměř pět tisíc letů zrušily americké letecké společnosti kvůli silnému sněžení, které má v příštích hodinách ochromit život na severovýchodě Spojených států. Obávaný příval zimního počasí už připravil o život tři lidi ve státech Severní Karolína a Tennessee, kteří zahynuli při dopravních nehodách. Silná bouře, která může být nejničivějších za několik posledních desetiletí, míří z těchto míst severovýchodním směrem a dnes odpoledne místního času (večer SEČ) zasáhne zejména hlavní město Washington.

Ve čtyřmilionové metropoli ve čtvrtek napadlo zhruba jen dva a půl centimetru sněhu, ale doprava už byla zcela ochromena. Starostka města Muriel Bowserová se za nedostatečnou připravenost technických čet omluvila, avšak varovala, že situace se v nejbližší době sotva zlepší. Dnes podle meteorologů není vyloučeno, že město zavalí až šedesáticentimetrová nadílka a živel se svým dopadem vyrovná nechvalně proslulé bouři pojmenované Knickerbocker, které v lednu 1922 zničila střechu stejnojmenného divadla ve Washingtonu a zabila sto lidí. Podle úřadů mohou jít očekávané škody do miliard dolarů.

Místní metro oznámilo, že na víkend přerušuje dopravu a obnovit ji hodlá až v pondělí, což je podle listu The Washington Post na tak dlouhou dobu vůbec poprvé za 40 let provozu druhé nejvytíženější podzemní dráhy v USA.

Na četné kritiky tvrdící, že při očekávaném kolapsu povrchové dopravy nebude možné se o víkendu Washingtonem pohybovat jinak než po svých, šéf metra odvětil, že provoz by byl velmi rizikový. Kvůli očekávanému silnému větru se totiž úřady obávají řady výpadků proudu, kvůli nimž by prý mohlo mnoho souprav nadlouho uvíznout v tunelech.

Bank of America: Praděpodobnost recese USA roste

Letecké společnosti už podle internetové stránky flightaware.com zrušily na dnešek a sobotu přes 4700 letů, přičemž na každý den je to přibližně polovina. Nepoletí mimo jiné některé spoje z Frankfurtu či Londýna do Washingtonu a New Yorku, které používají cestující jako návazné lety pro spojení z Prahy.

Školy budou dnes v hlavním městě a v přilehlých státech Virginie a Maryland uzavřeny. Zasedat nebude Senát amerického Kongresu, zrušeno bylo i chystané pondělní hlasování ve Sněmovně reprezentantů. Úřady uzavřou úderem poledne, aby se zaměstnanci stihli dopravit domů.

Kalamita má postihnout až 30 milionů lidí na celém východním pobřeží USA, ačkoli například v New Yorku by se měla projevit s menší intenzitou než ve Washingtonu, Baltimoru či Filadelfii. Úřady dnes ráno zvýšily stupeň varování před blizzardem (mrazivou sněhovou vichřicí) právě pro oblast New Yorku.

V řadě měst se už ve čtvrtek tvořily fronty před obchody s potravinami, protože lidé se chtěli předzásobit. Spolky na ochranu spotřebitelů varovaly před zdražováním. Newyorská radnice vyzvala motoristy, aby o víkendu nevyjížděli. „Každý, kdo na víkend plánoval výlet, to musí pustit z hlavy,“ řekl na tiskové konferenci newyorský starosta Bill de Blasio, podle něhož se musí technické čety připravit na mimořádně dlouhou směnu. Podobně se vyjádřila washingtonská starostka Bowserová.

Varování Národní povětrnostní služby platí až do nedělního rána. Sněhová pokrývka má dosáhnout místy až 75 centimetrů, síla větru se bude blížit 80 kilometrům za hodinu. Viditelnost prý bude téměř nulová.

Newsletter