Tankovat nádrže aut ve Spojených arabských emirátech nyní vyjde mnohem levněji než pít mléko nebo vodu. Podle tamního listu The National litr benzinu nyní vyjde na 1,47 dírhámu (asi devět korun) a nafty 1,37 dírhámu. Litr mléka v emirátech stojí v přepočtu 37 korun a půllitrová lahev vody dokonce 53 korun.
Ceny benzinu v SAE klesají už šest měsíců. Jasmína Saadová si u pumpy pochvalovala, že natankovala nádrž do své sportovní toyoty za pouhých 115 dírhámů (760 korun), zatímco ještě nedávno musela zaplatit 137 dírhámů.
Pád cen pohonných hmot souvisí s klesajícími cenami ropy a v SAE panují obavy z dopadu nízkých cen. Ministr energetiky Suhajl Mazrúí se snažil o zklidnění, když řekl, že letos očekává pokles přebytků ropy, a to bez ohledu na očekávané zvýšení těžby v Íránu. Teherán ohlásil, že po zrušení sankcí zvýší denní těžbu o 500.000 barelů. Podle ministra Marzúího se celosvětově očekává zvýšení denní poptávky po ropě o 1,3 milionu barelů.
Ceny ropy padají. Jak dlouho to vydrží Saúdská Arábie – největší světový producent ropy?
Zveřejnil(a) Roklen24 dne 1. únor 2016
Nízká cena suroviny ale vyvolává ekonomické problémy ve všech dosud bohatých zemích oblasti Perského zálivu. Kuvajt ohlásil kvůli nízkým příjmům z ropy na současný fiskální rok dosud nevídaný rozpočtový deficit. Jeho emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah v lednu řekl, že bude nutné snížit nynější vysoké subvence na pohonné hmoty, aby se aspoň částečně dorovnaly nízké příjmy z prodeje ropy. V Kataru už zvýšili ceny benzinu o třetinu. Saúdská Arábie v lednu navrhla podpořit ceny ropy snížením těžby až o pět procent.
Je propad cen ropy opravdu extrémní? – Roklen24.cz https://t.co/HHzkBgqxrh prostřednictvím @roklen24 pic.twitter.com/eu6ESEX5qA
— Roklen24.cz (@roklen24) 29. Leden 2016