Americké výnosy po pátečník růstu klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,1300 za euro. Koruna se obchoduje mírně silnější kolem 24,90 za euro a proti dolar pod 22,00.

Brněnští inovátoři mají za síťovou kartu cenu od České hlavy

Schopnost naprogramovat vysokorychlostní síťovou kartu tak, aby splňovala i nejnáročnější požadavky, odlišuje brněnské inovátory od světové konkurence. Jejich 100gigabitové karty pro rychlejší internet používají technologické špičky z amerického výzkumného centra Silicon Valley i operátoři největších sítí světa, přestože se stejnou technologií pracuje řada lidí na světě. Nyní vyvíjejí ještě rychlejší kartu budoucí generace. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl ředitel výzkumné firmy Netcope Technologies Petr Kaštovský.

Za nejvýznamnější inovační technologii posledních let dostali dnes v soutěži Česká hlava od ministerstva průmyslu Cenu Industrie. V době, kdy se karta začala používat, tedy před dvěma lety, byla první svého druhu na světě. Dokáže zachytit veškerý síťový provoz s přesností na nanosekundy.

Na výzkumu inovátoři dlouhodobě spolupracují se sdružením CESNET, s Vysokým učením technickým a Masarykovou univerzitou v Brně. Začínali tak, že přes deset let zkoumali technologii programovatelného hardware (FPGA) a hledali aplikace především ve zpracování vysokorychlostních síťových dat.

Za tu dobu se podle Kaštovského naučili, co zajímá trh. „Kolem roku 2013 jsme ucítili velkou příležitost zaútočit s konkrétní technologií,“ uvedl. Právě tou byla stogigabitová síťová karta. Poprvé ji představili v roce 2014.

„Technologie jako taková je pořád ještě hodně čerstvá, ale my už se posunujeme dál. Běžní uživatelé se k této technologii dostanou možná za deset let,“ uvedl Kaštovský.

Firma loni dodala zákazníkům přes 50 karet, cena jedné přesahuje 10.000 eur. Obrat firmy s osmnácti zaměstnanci loni vyskočil na 60 milionů korun. Programátoři mohou ze dne na den změnit to, jakým způsobem karta v síti zpracovává vysokorychlostní data. Může například chránit síť před DDoS útoky, tedy distribuovaným útokům, které způsobují výpadky služeb. „Stejně tak je možné v jiný den využít kartu jako firewall, který je schopen zabránit nežádoucímu útoku, když například někdo začne kopírovat z vaší sítě data někam do Číny,“ dodal Kaštovský.

Nyní v Brně vyvíjejí novou kartu budoucí generace. Sloužit má operátorům zvládnout nárůst množství dat spojený se zvyšujícím se množství chytrých mobilních telefonů a další elektroniky, například supermoderním lednicím a obecně internetu věcí (IoT).

Newsletter