Evropské akcie se dnes vyšplhaly na nejvyšší úroveň od konce října, a to navzdory obavám ohledně politické nestability v Itálii po neúspěchu nedělního referenda o reformě ústavy. Rozhodnutí italského premiéra Mattea Renziho odstoupit z funkce sice dostalo pod tlak akcie italských bank, těm se však podařilo většinu počátečních ztrát smazat.
Panevropský akciový index STOXX 600 si kolem 11:00 SEČ připisoval 1,3 procenta. K jeho růstu největší měrou přispěly finanční společnosti. Těžařské podniky zamířily vzhůru díky vyšším cenám mědi, zatímco akcie automobilových firem podpořilo slabší euro.
Index akcií italských bank krátce po zahájení obchodování klesl až o čtyři procenta kvůli obavám, že politická nejistota naruší snahy o řešení problémů s velkým objemem nesplácených úvěrů v italském bankovním systému. Kolem 11:00 SEČ si však tento index odepisoval pouze 0,7 procenta, zatímco celoevropský bankovní index vykazoval nárůst o 1,2 procenta.
Renzi, který stojí v čele italské vlády necelé tři roky, hájil reformu ústavy jako nutnou pro zjednodušení fungování politického systému země, která od roku 1945 zažila více než 60 vlád. Reforma měla posílit Poslaneckou sněmovnu a výrazně omezit vliv Senátu, který měl mimo jiné přijít o možnost svrhnout vládu a o vliv na blokování zákonů.