Vítězem právě uplynulého týdne na devizových trzích je americký dolar. Děkovat může především Evropské centrální bance, jejímu prezidentovi Draghimu, a dohodě ropných mocností o omezení produkce černé komodity. V samém závěru týdne jej povzbudila statistika spotřebitelských cen ve Spojených státech. Životní náklady Američanů v lednu vzrostly nejvýrazněji od roku 2011.
Ceny ve Spojených státech rostou nejprudčeji za čtyři roky
Na páru s eurem začínal dolar týden lehce pod 1,1250 EURUSD. Postupem času však posílil až na 1,1000 EURUSD a týden měnový pár končí u hladiny 1,1100 EURUSD. Koruna se k americkému dolaru v průběhu týdne posunula od 24,10 USDCZK, k hladině 24,30 koruny za dolar. Také v případě eurokoruny se přes platnost kurzového závazku nesl vývoj ve prospěch koruny. Z úrovní kolem 27,04 EURCZK jsme se dostali až do závazku ČNB naléhajícího pásma zažitého pásma 27,01-27,02 koruny za euro.
Hlavním fundamentem, který srazil evropskou měnu vůči americkému dolaru, bylo vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho před výborem pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu. Dle jeho perspektivy je Evropská centrální banka připravena v březnu uvolnit svou měnovou politiku, pokud výkyvy na finančním trhu nebo dopady nízkých cen energií sníží inflační očekávání.
Tato slova tak ve výsledku ještě více podpořila stále sílící očekávání ohledně toho, že ECB během příštího zasedání ještě více uvolní svou aktuálně prováděnou měnovou politiku. Nepomohlo ani pozdější vyjádření guvernéra Bundesbank Weidmanna, který je prý přesvědčen, že kvantitativní uvolňování není v současnosti nutné.
Dolaru pomohlo i to, že se Rusko, Saúdská Arábie, Katar a Venezuela dohodly na zmrazení těžby ropy na lednových úrovních za podmínky, aby totéž učinili i další přední producenti. Brent i WTI v návaznosti na to reagovaly prudkým růstem.
Co se dělo v české ekonomice?
V pondělí byl v reportován běžný účet platební bilance za rok 2015. Ukázalo se, že podle předběžných údajů skončil účet v rekordním přebytku o velikosti 74,8 miliardy korun.
Následoval první odhad růstu za poslední kvartál, potažmo za celý rok 2015. Čísla sice mezikvartálně ukázala pokles o -0,1 %, meziročně však ve srovnáním s posledním kvartálem 2014 ekonomika vzrostla o 3,9 %. Za celý rok 2015 jsme pak byli svědky odhadovaného růstu o velikosti 4,3 %, což je nejlepší výsledek od roku 2007.
Co se dělo v Evropě?
Vyjma vyjádření Draghiho byl reportován německý indexu ZEW reflektujícího ekonomickou důvěru. Aktuální čísla ukázala mírný pokles na 52,3 bodů při očekávání na 55. Za únor index klesl z původních 10,2 na 1 bod.
Ve čtvrtek byl publikován zápis z lednového zasedání Evropské centrální banky. Ukázalo se, že ECB má obavy ohledně stále temnějších vyhlídek ekonomik Číny a dalších rozvíjejících se zemí a turbulencí na finančních trzích. Tato rizika tak vrhají stín i na vyhlídky měnového bloku. Pomalý růst mezd navíc naznačuje, že se začínají znovu objevovat účinky nízkých cen ropy.
Co se dělo ve Spojených státech?
Ve Spojených státech byl reportován Empire Manufacturing index podmínek v průmyslu. Ten v únoru klesl na -16,64 bodů při očekávání na -10. Dále byl zveřejněn realitní index NAHB, který klesl na 58 bodů.
Ve středu byl zveřejněn index cen výrobců PPI za leden, který meziměsíčně skončil na 0,1 %, meziročně pak klesl o -0,2 %. Následovala lednová průmyslová produkce, která dosáhla 0,9 %. Z realitního trhu byly reportovány stavební povolenky a nově zahájené stavby domů. V prvním případě čísla ukázala 1202 tisíc povolenek, ve druhém 1099 zahájených staveb.
Následoval zápis z posledního zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, tzv. Fed Minutes. I přesto, že o lednovém navýšení skutečně vedení centrální banky jednalo, po dlouhé diskuzi převážila negativa, obzvláště v podobě obavy ohledně možného nepříznivého dopadu utažené politiky na americkou ekonomiku.
Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?
Česká republika
V úterý budou zveřejněny indexy cen výrobců za leden. Pro průmysl očekáváme meziměsíční pokles o 0,9 %, meziročně pokles o 2,7 %. Ve středu budou zveřejněny údaje podnikatelské, spotřebitelské a celkové důvěry za únor. Ve čtvrtek se koná pravidelné jednání bankovní rady ČNB. V pátek budou zveřejněny údaje peněžního agregátu M2 za leden.
Německo
V pondělí bude vydána pravidelná měsíční zpráva Bundesbank. V úterý budou zveřejněny předběžné údaje HDP za 4. kvartál minulého roku. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za únor. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry na březen. V pátek budou zveřejněny údaje dovozních cen za leden.
Eurozóna
Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje inflace za leden. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje agregátu M3 za leden.
Spojené státy americké
V úterý bude zveřejněn cenový index prodeje domů za prosinec, trh očekává meziměsíční růst o 0,7 %. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry za únor, trh očekává meziměsíční pokles důvěry o 0,6 bodu na hodnotu 97,5. Ve středu budou zveřejněny údaje prodeji nových domů za leden, trh očekává meziměsíční pokles o 3,5 %.
Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje objednávek trvalých produktů za leden, trh očekává meziměsíční růst o 3 %. Podobně ve čtvrtek bude zveřejněn cenový index bydlení za prosinec. V pátek budou zveřejněny první odhady HDP za 4. kvartál loňského roku. Trh očekává mezičtvrtletní růst (annulizováno) o 0,3 %. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje osobních výdělků a výdajů za leden, trh očekává meziměsíční růst výdělků o 0,4 % a růst spotřeby o 0,2 %.
Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem
Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde