Světové ceny ropy zahájily týden výrazným růstem. Severomořská ropa Brent se odpoledne dostala poprvé za tři měsíce na 40 dolarů za barel. Po týdnech postupného oživování ropného trhu ze 12letých minim se mezi investory stále více prosazuje očekávání dalšího vzestupu cen. Americká lehká ropa WTI zpevnila stejně jako Brent o tři procenta, nad 37 dolarů.
V předchozím týdnu vzrostla cena ropy o řádově deset procent. Z minim z konce ledna posílily už o více než třetinu. Kde hledat důvody?
Těžba ropy ve Spojených státech klesla šestý týden za sebou. Páteční údaje ukázaly, že ropné společnosti snížily počet využívaných vrtných souprav v USA 11. týden po sobě a tento ukazatel klesl na minimum od konce roku 2009.
Vzestup cen ropy zrychlil po zprávě o zmírnění růstu zásob v oklahomském klíčovém překladišti Cushing. Z něj se dodává ropa pro vypořádání burzovních termínových kontraktů na WTI.
Zásoby jako další soupeř obnovy cen ropy?
Na trhu se po týdnech oživováni z minim prosazuje předpoklad, že trend cenového poklesu, v němž ropa od poloviny roku 2014 ztratila dvě třetiny hodnoty, je u konce. Sázky na růst cen ropy Brent dosáhly v posledním únorovém týdnu rekordního objemu, uvedl pak v pondělí provozovatel londýnské ropné burzy InterContinental Exchange.
K oživení cen výrazně přispívá snaha některých velkých producentů o spolupráci na omezení těžby. V polovině února se Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar předběžně dohodly na zmrazení těžby na lednových úrovních, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pátek uvedl, že bývalé sovětské republiky Ázerbájdžán a Kazachstán se připojí k rozhovorům s OPEC o stabilizaci trhu s ropou. Ázerbájdžánská státní ropná společnost SOCAR o víkendu sdělila, že návrh na zmrazení objemu těžby podporuje.
Nová hrozba: Miliardy dolarů špatných úvěrů v ropě
Do vývoje na trhu s ropou a jeho dopadu na americký dolar promlouvá očekávání, že Evropská centrální banka tento týden přikročí k dalším opatřením na podporu hospodářského růstu zemí eurozóny. Americký dolar jsme viděli posilovat k úrovni 1,0950 EURUSD, když těžil z pátečních údajů z amerického trhu práce.
Ekonomové očekávají, že ECB ve čtvrtek srazí úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a upraví parametry programu nákupu cenných papírů. Poté, co banka svými méně důraznými kroky v prosinci očekávání trhů převážně zklamala, se ale obchodníci zdráhají sázet na pokles jednotné evropské měny výrazněji.
Páteční údaje americké vlády ukázaly, že ekonomika USA vytvořila v únoru 242.000 nových pracovních míst, mnohem více, než se čekalo, průměrná hodinová mzda ale klesla. Dolar po těchto datech v pátek nejdříve zamířil dolů. Později se ale zotavil, když na trzích převládl názor, že pravděpodobnost hospodářské recese v USA je v příštích měsících menší.
Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde