Únorová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu nižší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. Důvodem byl především vývoj cen potravin a pohonných hmot. V únoru spotřebitelské ceny meziročně stouply o 0,5 procenta.
„Inflace se tak nadále nachází výrazně pod cílem ČNB, respektive pod dolní hranicí jeho tolerančního pásma,“ uvedl Holub.
Proti prognóze byla výrazně nižší dynamika cen potravin (včetně nápojů a tabáku, avšak bez vlivu změn nepřímých daní), které v únoru setrvaly v meziročním poklesu, zatímco prognóza již předpokládala jejich meziroční růst. Nižší byla i korigovaná inflace bez pohonných hmot. Tento ukazatel jádrové inflace však nadále zůstává nad jedním procentem, což odráží vliv rostoucí domácí ekonomiky a zvyšující se dynamiky mezd.
Ekonom @LukasKovanda : Inflace v únoru zaostala za očekáváním – Roklen24.cz https://t.co/3W0TVJpd0p @roklen24 pic.twitter.com/FiDGOVmW9d
— Roklen24.cz (@roklen24) 9. Březen 2016
Naopak proti prognóze rostly rychleji regulované ceny v důsledku menšího než očekávaného poklesu cen plynu a vyššího růstu cen elektřiny. Prognóza dopadů změn nepřímých daní se naplnila.
Zveřejněná data představují podle Holuba mírné protiinflační riziko prognózy ČNB. Podle ní se bude meziroční inflace postupně zvyšovat a v první polovině příštího roku dosáhne dvouprocentního cíle. Na růst inflace budou působit domácí nákladové tlaky související zejména se zrychlováním růstu mezd při pokračujícím zvyšování ekonomické aktivity. Současně bude postupně odeznívat protiinflační působení dovozních cen, které nyní výrazně klesají vlivem snižování výrobních cen v eurozóně a propadu světových cen ropy, dodal.