Tento týden měl na devizových trzích poměrně klidný začátek. Později se však ukázalo, že šlo pouze o klid před uragánem, který se jmenuje Evropská centrální banka. Zasedání měnové autority přineslo další uvolnění, která mají napravit současnou ekonomickou situaci starého kontinentu.
ECB nejprve zveřejnila rozhodnutí o úrokových sazbách. Očekávání ohledně sražení depozitních sazeb na -0,4 % byla potvrzena. Banka ovšem navíc snížila i refinanční sazbu na 0 % z předchozích 0,05 % a rovněž i tu zápůjční, která skončila na 0,25 % oproti předešlým 0,3 %.
Zároveň bylo oznámeno, že navýšení měsíčního objemu nakupovaných aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování z 60 mld. EUR na 80 miliard, přičemž jeho struktura byla rozšířena o korporátní dluhopisy s investičním ratingem evropských nebankovních firem.
Jako další krok přišly 4 nová kola bankovních úvěrů v rámci programu LTRO. Cílem těchto půjček je nastartování úvěrové expanze směrem k jednotlivcům a podnikům. Banky díky nim mohou získat bezúročné úvěry se čtyřletou splatností. Pokud pak budou poskytovat vyšší objem půjček firmám a spotřebitelům, ECB jim dá navíc 0,4 procenta z hodnoty úvěru.
Všechny tyto operace vyzněly v neprospěch eura, ovšem vše se změnilo, když guvernér ECB Mario Draghi potvrdil, že politika srážení sazeb do záporu nebude trvat do nekonečna. Tehdy se napříč trhy prohnala nervozita ohledně účinnosti zmíněných operací, což se projevilo jednak v propadu akcií, ale rovněž i v posílení evropské měny.
Co se týče průběhu jednotlivých párů, česká koruna na páru s eurem zahajovala týden pod úrovní 27,055 EURCZK. Devizová dvojice poté oscilovala v pásmu 27,04 až 27,06 koruny za euro. V době před ECB se eurokoruna nacházela kolem 27,054 EURCZK, odkud však spadla až pod 27,035 za euro. Následný zvrat dostal pár až k 27,07 koruny za euro, ovšem síla evropské měny nevydržela. Aktuálně se nacházíme na 27,052 EURCZK.
Obdobný vývoj byl pozorován na dolarkoruně. Pár se držel až do čtvrtka v pásmu 24,50 až 24,70 USDCZK. S ECB přišel poskok až nad 24,90 koruny za dolar, odkud dvojice spadla až pod 24,20 USDCZK. Dnes se pár obchoduje na 24,32 USDCZK.
Eurodolar se po celý týden pohyboval od 1,095 až po 1,105 EURUSD. Evropská měnová autorita jeho hodnotu nejprve srazila k 1,085 dolaru za euro, ovšem následný obrat pár dostal k 1,120 EURUSD. Aktuálně se pohybujeme na 1,112 dolaru za euro.
Co se dělo v české ekonomice?
V úterý jsme se dočkali míry nezaměstnanosti, která v únoru klesla na 6,3 %. Detailní report ukázal, že počet volných pracovních míst vzrostl na nejvyšší hodnoty od října 2008, a to na 114 826. Následoval lednový výsledek obchodní bilance, který skončil v přebytku o velikosti 19,3 mld. CZK.
V rámci měnové politiky pak byla uvedena data ohledně intervencí ČNB. Banka během prvního měsíce roku 2016 použila více jak 58 mld. CZK na obranu svého kurzového závazku 27,00 koruny za euro.
Ve středu byla zveřejněna únorová inflace měřená cenami spotřebitelů. Ukazatel skončil meziměsíčně dle očekávání na +0,1 %, ovšem meziročně bylo pozorováno zpomalení na +0,5 %. Tyto výsledky skončily pod odhadem ČNB, která je později sama označila za mírné protiinflační riziko.
Co se dělo v Evropě?
V pondělí byly reportovány německé tovární zakázky, které v lednu klesly o 0,1 %, přičemž očekávání byla nastavena na -0,3 %. V úterý přišla revize HDP eurozóny za poslední kvartál roku 2015. Zpřesněná data ukázala mezikvartální nárůst o 0,3 %, meziročně pak lepší číslo na 1,6 %. Ve čtvrtek pak byl společně se zasedáním ECB zveřejněn lednový přebytek německé obchodní bilance, který skončil na 13,6 mld. EUR.
Co se dělo ve Spojených státech?
Dění v USA bylo poměrně klidné. Jmenovat lze týdenní změny nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které ukázaly pokles o 18 tisíc až na 259 tisíc. Mnohem bohatší bude až příští týden, kdy se dočkáme zasedání Federálního rezervního systému.
Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?
Česká republika
V pondělí budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za leden. Očekáváme meziroční růst tržeb o 5,8 %, bez započtení motorových vozidel o 5,3 %. V úterý budou zveřejněny údaje průmyslu za leden. Očekáváme meziroční růst průmyslu o 3,7 %, nové zakázky v průmyslu by měly růst o 5,7 %.
Podobně v úterý budou zveřejněny údaje ze stavebnictví. Očekáváme meziroční pokles ve výši 1,8 %. Ve středu budou zveřejněny údaje indexu cen vývozu a dovozu za leden. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje indexu cen výrobců za únor. Očekáváme meziroční pokles cen o 2,7 %, meziměsíční růst o 0,8 %. Nakonec ve středu bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.
Německo
V pondělí budou zveřejněny údaje maloobchodních cen za únor. V pátek bude zveřejněn index cen výrobců za únor.
Eurozóna
V pondělí budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za leden. Trh očekává meziroční růst o 1,5 %, meziměsíčně o 0,9 %. Ve středu bude probíhat další jednání rady ECB, tentokrát se ale nebude týkat monetární politiky. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje inflace za únor. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za leden.
Spojené státy americké
V úterý budou zveřejněny údaje maloobchodu za únor. Trh očekává meziměsíční pokles maloobchodu o 0,1 %, bez započtení motorových vozidel očekává růst 0,1 %. Ve středu budou zveřejněny údaje inflace za únor, trh očekává meziměsíční pokles o 0,2 %. Podobně ve středu bude zveřejněna průmyslová produkce za únor, trh očekává meziměsíční pokles o 0,3 %. Podobně ve středu budou zveřejněny i nové ekonomické projekce FED. Nakonec ve středu bude FED zasedat ohledně změny úrokových sazeb, trh neočekává žádnou změnu úrokových sazeb. Ve čtvrtek bude zveřejněn předstihový ukazatel ekonomické situace za únor.
Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde
Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem