AKTUALIZOVÁNO: Německo vyrostlo v příliš mocnou zemi a pokud chce zabránit rozpadu eurozóny, mělo by ji samo opustit. V rozhovoru pro CNBC to uvedl bývalý guvernér Bank of England Mervyn King.
Tragédií eurozóny, tvrdí King, je fakt, že Německo vstoupilo do tohoto projektu a provázalo se s Evropou, která se síly této země nijak neobává. Německo je teď silnější ekonomicky i politicky, než bylo v době, kdy euro přijalo, řekl King.
Čtvrt století poté. Východ a západ Německa si nejsou blíž
Zatímco řada evropských zemí, včetně Velké Británie, ale také například Spojených států, podle Kinga potřebuje více exportovat a investovat a naopak méně spotřebovávat, u Německa nebo Číny je to dle Kinga naopak. „Dokud nebudeme připraveni řešit tento problém cestou restrukturalizací ekonomik, budeme pouze pokračovat v nastavené cestě nulových sazeb a nulového růstu,“ varoval King.
Měnová politika je jediným tahounem růstu Evropy
Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi v minulém týdnu znovu vzkázal politickým lídrům Evropy, že ECB nemůže zůstat jediná a pouze její nástroje nestačí na to, aby rozdýchala růst evropské ekonomiky. „Ryze měnová politika táhla v několika posledních letech oživování evropského hospodářství a v této souvislosti musím upozornit na strukturální problémy, které evropská ekonomika má,“ uvedl krom jiného Draghi. „Balík toho, co udělala ECB, podpoří oživení Evropy, ale neuzdraví ji sám o sobě,“ přidal se člen vedení ECB Benoît Coeuré.
ECB a Draghi? Spasitelé trhů, bank i ekonomiky
Podle Mervyna Kinga bylo nezbytné, že ve vyspělých ekonomikách došlo na snížení sazeb a fiskální stimulaci ve snaze donutit lidi ke zvýšení jejich výdajů. „Dobrý doktor ale ví, že utišení bolesti umí maskovat podstatu problému a ke dlouhodobému zdraví potřebujete správně stanovit diagnózu a předepsat teprve vůči ní účinnou léčbu,“ nechal se slyšet King.
Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde