Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Aby si Češi přilepšili k důchodu, investují také do kryptoměn. Doposud to vyzkoušela pětina republiky

Ochránit sami sebe proti inflaci, zabezpečit se na důchod nebo se stát finančně nezávislým – to jsou hlavní motivace Čechů pro investování do kryptoměn. Nejobchodovanější z nich i nadále zůstává bitcoin. Podle průzkumu agentury Perfect Crowd pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT) z listopadu investovala do kryptoměn už pětina Čechů. Nejvíce pak přitahuje vysokoškolsky vzdělané muže mezi 31–35 lety, vyplývá z dat burzy Coinmate.

„Dlouhodobě edukujeme Čechy o výhodách kryptoměn a radíme jim, jak do nich investovat. Klíčová dovednost je nepodléhat emocím a držet se pravidelných vkladů, což podle dat dělají čtyři pětiny našich uživatelů, zbytek přišel obchodovat například intradenně. Ačkoli je i ta nejkonzervativnější kryptoměna, tedy bitcoin, volatilní, investuje do něj čím dál více lidí, berou jej vážně a počítají s ním do budoucna. Je s námi taky už 10 let a doposud vždy fungoval v pravidelných cyklech. Je vidět, že investovat pravidelně část finančních prostředků velmi dobře funguje,“ říká Roman Valihrach, CEO Coinmate.

CEO Coinmate Roman Valihrach

Popularita i v regionech

Praha není jediným městem v Česku, kde se daří investicím do kryptoměn, ačkoli má nejsilnější zastoupení uživatelů. Bitcoinu a dalších se nebojí v žádném koutu republiky. Druhé a třetí místo v počtu uživatelů pak patří Brnu a Ostravě, které mají potenciál šlapat hlavnímu městu na paty.

„Nejvíce uživatelů skutečně pochází z Prahy, ostatní velká města však mají tendenci se na Prahu pomalu dotahovat. Abychom pomohli rozšířit povědomí o kryptoměnách do všech koutů republiky, začali jsme objíždět regiony s akcí Sobotní škola bitcoinu, kde předáváme svoje zkušenosti a zasvěcujeme do kryptosvěta i úplné začátečníky. Zároveň jsme otevřeli kancelář ve Zlíně a chceme tam nabídnout nové pozice. Postupně bychom tak rádi přivedli ke kryptoměnám lidi i z krajů mimo velká města. Věříme totiž, že bitcoin a další kryptoměny mohou být skvělým prostředkem, jak si přilepšit třeba na důchod,“ doplňuje Valihrach.

Král je jen jeden – bitcoin

Podle dat české kryptoměnové burzy je stále nejobchodovanější kryptoměnou ta nejstarší, tedy bitcoin. Uživatelé Coinmate obchodují s bitcoinem až desetkrát více než s ethereem. Druhou příčku momentálně obsazuje coin tether. Většina ze všech investorů kryptoměny využívá jako doplňkový příjem, chrání se s jejich pomocí proti inflaci nebo s nimi spoří na důchod. Kryptoměny jako investiční aktivum ve výrazném nepoměru využívají více muži.

„Nejznatelnější rozdíl ohledně investování vidím mezi muži a ženami, neboť žen investuje jen 12 %. Věřím ale, že se vznikajícími iniciativami, jako třeba Holky v kryptu, k technologiím a modernímu investování přistoupí více žen. Vnímáme, že se lidé kryptoměn pořád trochu bojí kvůli nekvalitním projektům, které se na trhu vyskytují. Od těch ho však očistí přicházející regulace MiCA,“ dokončuje Valihrach.

Ryze česká kryptoburza Coinmate je seriózním a dlouholetým hráčem na poli kryptoměn. Podporuje platby v korunách, soustředí se zejména na bezpečnost, snižování rizik a poskytování služeb na profesionální úrovni. Od svého vzniku v roce 2014 má přes 100 000 registrovaných uživatelů zejména z Česka, Slovenska a zemí střední a západní Evropy. Dle vize Coinmate mají být kryptoměny už dnes zastoupené po boku tradičních instrumentů v každém investičním portfoliu – a aby do kryptoměn mohl investovat skutečně každý, nabízí uživatelům burza maximálně přehledné rozhraní a kompletní podporu v češtině. Zároveň umožňuje obchodování s prověřenými kryptoměnami nebo možnost automatizovaného pravidelného spoření do bitcoinu a etherea, pomocí funkce pravidelného nákupu. Zakladateli Coinmate jsou Roman Valihrach a Daniel Houška, jedni z prvních propagátorů bitcoinu a technologie blockchainu v Česku.

Newsletter