Slovenská cloudová radiologická platforma, která se specializuje na 3D lékařské snímky z CT a MRI vyšetření pacientů, oznámila ukončení investičního kola vedeného domácím fondem Zero One Hundred v celkové výši 300 tisíc eur. Platforma Medannot mění způsob, kterým radiologové a lékaři využívají umělou inteligenci, a dělá ji dostupnou pro každého specialistu či zdravotníka. Již dnes lékařům nabízí více než 50 AI modelů, které mohou vytvářet a aplikovat i bez programátorských zručností. Jsou mezi nimi také modely na detekci rakoviny plic z CT snímků, nástroj na přesnou identifikaci cév pro transplantáty a rekonstrukční operace nebo nástroj na neinvazivní kolonoskopie prostřednictvím virtuální reality. Pilotní využití platformy již dnes probíhá v řadě světových nemocnic a univerzit. Investice poslouží k urychlení vývoje a dalšímu rozšiřování platformy v rámci Evropy a na Blízkém východě.
„V radiologii existuje velké množství repetitivní práce. Avšak jen malá část těchto úkolů je automatizovaná, jelikož AI společnosti momentálně nestíhají pokrýt všechny klinické potřeby,“ říká MUDr. Ing. Pieter De Backer, PhD., spoluzakladatel společnosti Medannot, a dodává: „Náš přístup se liší v tom, že jsme lékařům umožnili stát se vývojáři modelů umělé inteligence. S naší platformou mohou vytvářet, trénovat a nasazovat AI modely přizpůsobené jejich specifickým potřebám, aniž musejí napsat byť jen jediný řádek kódu.“
Medannot umožňuje lékařům vytvářet a nasazovat AI modely pro široké spektrum radiologických aplikací i bez potřeby jakýchkoli programátorských dovedností. Díky tomu slovenská platforma mění způsob, jakým dnes radiologové a lékaři využívají umělou inteligenci, a činí ji dostupnou pro každého.
Nabízí intuitivní rozhraní dostupné přímo přes webový prohlížeč, který se hladce integruje s moderními systémy pro archivaci medicínských snímků (PACS). Tyto integrace umožňují lékařům anotovat medicínské snímky přímo v prohlížeči a začít trénovat AI modely už po nahrání pěti snímků. Uživatelsky přívětivý design a rychlé nasazení zajišťují, že každý lékař, bez ohledu na technické znalosti, může vytvářet AI modely pro různé aplikace, od diagnostiky až po 3D modelování.
„Do Medannot jsme se rozhodli investovat kvůli jeho jedinečnému přístupu k demokratizaci umělé inteligence v radiologii. Tato investice je v souladu s naším cílem podporovat inovativní řešení, která pokračují v medicínských technologiích a nakonec vedou k záchraně více životů,“ osvětluje Dušan Duffek, managing partner fondu Zero One Hundred.
„Investice od Zero One Hundred zdůrazňuje jejich podporu inovací ve zdravotnictví. Zero One Hundred je spolehlivý partner, zejména u projektů, které fundamentálně posouvají hranice lidského poznání,“ zmiňuje Martin Herman, člen představenstva Medannotu, který spolupracoval se Zero One Hundred i na jiném úspěšném medicínském startupu Powerful Medical.
Pomáhají léčit a diagnostikovat nejzávažnější onemocnění
Medannot už dnes nabízí více než 50 AI modelů, které pokrývají širokou škálu funkcí pro zlepšení radiologických pracovních postupů. Mezi nejvýznamnější patří modely na detekci rakoviny plic na CT snímcích, nástroj na automatizovanou segmentaci maxilofaciálních kostí a okolních tkání, který usnadňuje přesnou identifikaci cév pro transplantáty a rekonstrukční operace, a umělou inteligenci, která umožňuje neinvazivní kolonoskopie prostřednictvím virtuální reality. Platforma byla dokonce nedávno použita i během 3D robotické operace v rámci klinických testů, kde automaticky generovaný 3D model sloužil jako reference pro chirurga prostřednictvím rozšířené reality přímo v robotickém systému.
Lékaři, kteří využívají Medannot, mohou spolupracovat na vývoji a následné validaci AI modelů, což zaručuje jejich efektivitu v reálných klinických podmínkách. Platforma poskytuje potřebnou regulační infrastrukturu a povede certifikační proces, přičemž využívá klinické důkazy shromážděné lékařskou komunitou ke schválení těchto AI modelů americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a evropským Nařízením o zdravotnických pomůckách (MDR). Certifikované modely mohou být zařazeny do AI katalogu, což umožňuje lékařům, kteří je vytvořili nebo pomohli validovat, i finančně profitovat z jejich následného využívání.
„Tento přístup založený na spolupráci urychluje vývoj a adopci AI v radiologii a přináší nový zdroj příjmů pro lékaře a nemocnice, přičemž jim umožňuje přímo přispívat k pokroku medicínských technologií,“ dodává Ing. Robert Klein, spoluzakladatel a technologický ředitel Medannot.
Medannot je v rámci pilotního projektu využíván ve více světových nemocnicích a na univerzitách, například v bratislavském Národním ústavu srdečních a cévních chorob (NÚSCH), kardiocentru OLV Aalst, Univerzitní nemocnici v Gentu, v belgickém výzkumném centru Orsi Academy, na Gdaňské lékařské univerzitě a Univerzitě v Modeně a v nemocnicích v polském Slezku či německém Norimberku.