Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

AI Startup Incubator otevírá nový fond pro startupy z oblasti umělé inteligence. Investovat chce půl miliardy

Pražský AI Startup Incubator (AISI) otevírá první fond v České republice exkluzivně zaměřený na startupy z oblasti umělé inteligence, Look AI Ventures. Cílová částka fondu je 20 milionů eur (v přepočtu 480 milionů korun), které budou směřovat do AI startupů v rané fázi vývoje se zaměřením na projekty původem z Evropy.

AISI Partners, zleva Martin Dostal, Martin Havlik, Angelo Burgarello

V posledních pěti letech AISI vybudovalo vlastní síť na vyhledávání startupů, unikátní metodu evaluace a procesy cíleně přizpůsobené specifikům AI a zařadilo do svého portfolia devět projektů. Své investice směřovalo do inovativních startupů v pre-seed a seed stádiích, u kterých vyhodnotilo vysoký potenciál růstu a uplatnění technologie umělé inteligence v klíčových sektorech.

Na základě studie společnosti PwC by umělá inteligence mohla přinést globální ekonomice až 15,7 bilionu dolarů do roku 2030. A přestože AI představuje jedno z nejrychleji se vyvíjejících technologických odvětví po celém světě, Severní Amerika a Čína zatím zaznamenávají její největší ekonomické zisky. Díky stále rostoucímu počtu zajímavých investičních příležitostí v oblasti AI se partneři AISI rozhodli založit fond kvalifikovaných investorů a vyzdvihnout tak potenciál projektů na evropském trhu se zaměřením na střední a východní Evropu.

“Umělá inteligence je v unikátní situaci. Na jednu stranu jde o ověřený megatrend, ale zároveň není zdaleka vyčerpaný. S ohledem na ekonomickou situaci vidíme časování trhu jako mimořádně příznivé, kdy jsou na trhu velmi kvalitní projekty za mnohem lepších podmínek, než tomu bylo v posledních letech,” říká Martin Dostál, Chief Science Officer a partner v AI Startup Incubator a člen investičního výboru Look AI Ventures.

Nový fond Look AI Ventures (LAIV) SICAV do své struktury začlenil veškeré AISI know-how, síť kontaktů, partnerů a stávající portfolio devíti startupů, mezi které se řadí úspěšné projekty, jako je například rakouský Trackbar a švýcarský VISENSE. Trackbar pomáhá výrobcům fitness zařízení digitalizovat zastaralé přístroje a vylepšit generaci těch nových. S touto unikátní technologií mají jednotlivci možnost být vedeni prostřednictvím strukturovaného, účinného a bezpečného tréninku s aplikací Trackbar a klienti trenérů mají přístup k lepším analýzám svých tréninků. Trackbar není další fitness aplikace. Je to poskytovatel technologií pro výrobce fitness zařízení, který vytváří zcela nové datově orientované prostředí pro posilovny.

“VISENSE vytvořil systém diagnostiky chyb pro širokou škálu průmyslových strojů, který monitoruje a hledá zdroje závad. Startup využívá pokročilé technologie k zajištění vysoké kvality procesu a provozu stroje, což z něj činí průkopnické řešení v oblasti automatizace. Systém VISENSE shromažďuje a analyzuje data v reálném čase, což umožňuje přesnou analýzu a předcházení potenciálním problémům. Technologie optimalizuje výrobní procesy a snižuje náklady a zároveň zachováná špičkový standard kvality,” říká o projektu z portfolia Angelo Burgarello, ředitel pro investice a rozvoj obchodu v AI Startup Incubator a člen investičního výboru Look AI Ventures.

AISI také kromě investice nabízí startupům v portfoliu byznysovou a technickou podporu v oblasti umělé inteligence.

„Fond zaměřený na AI je dobrou zprávou pro startupy, které vyvíjí deeptech a hledají investory, kteří jim rozumí i z hlediska technologie. Takový strategický partner dokáže lépe pochopit potenciál a hodnotu startupu. Zároveň může přinést do růstu startupů nejen finance ale i know-how z oboru,“ dodává Ivo Denemark, ředitel divize startupů a inovativních MSP v CzechInvest.

Za založením fondu stojí zkušený tým manažerů, podnikatelů, a odborníků na technologie a umělou inteligenci. Zakladatelé fondu jsou přední čeští investoři s více než 20 lety zkušeností: Daniel Kunz, Pavel Rosendorf a Alexander Brányik. Tým dále tvoří partneři AISI Martin Havlík, Martin Dostál a Angelo Burgarello, kteří jsou také členové investičního výboru LAIV a řídí scoutingové a evaluační procesy investic.

LAIV se zaměřuje na AI startupy v pre-seed a seed fázích ve významných odvětvích. Cílená výše investice do jednoho startupu je 250 tisíc eur s možností reinvestice až 1 milionu eur. Reinvestice budou uskutečněny do startupů, které v portfoliu LAIV ukáží v následujících letech největší potenciál výnosu. Tým plánuje portfolio LAIV sestavit z alespoň 35 startupů během následujících tří let a svůj fond otevírá kvalifikovaným investorům. Fond je v současné době v procesu fundraisingu.

Newsletter