Akcie chorvatské energetické společnosti INA dnes na burze přidávají téměř deset procent. Reagují tak na víkendové oznámení chorvatského premiéra Andreje Plenkoviče, že vláda chce odkoupit podíl, který v chorvatské firmě vlastní maďarská ropná a plynárenská skupina MOL.
Maďarský podnik vlastní ve firmě INA podíl 49 procent, chorvatská vláda má téměř 45 procent. Tržní hodnota podílu, který vlastní MOL, je zhruba 16 miliard kun (57,2 miliardy Kč).
MOL koupil podíl v chorvatské firmě v roce 2009 a podle dohody má v INA manažerskou kontrolu. Obě strany jsou kvůli řízení podniku dlouhodobě ve sporu.
Plenković o víkendu uvedl, že Chorvatsko již o svém záměru informovalo maďarskou stranu a že akvizice nebude mít dopad na veřejný dluh země. Odkup podílu je podle něj v nejlepším zájmu Chorvatska. Odkazuje přitom na rozhodnutí arbitrážní komise OSN, podle něhož důkazy předložené Chorvatskem v soudním procesu proti MOL dostatečně neprokazují, že některé kontrakty uzavřené v roce 2009 byly výsledkem korupce. Žádné bližší podrobnosti k žalobě nebo rozhodnutí, ani proč to přimělo vládu k nabídce odkupu, však neposkytl.
Maďarský MOL uvedl, že je otevřený jednání o budoucnosti chorvatské firmy. Oficiální informace od chorvatské vlády však zatím nedostal.
Chorvatsko maďarskou firmu podezíralo, že uplatila bývalého chorvatského premiéra Iva Sanadera za získání kontroly nad INA. Generální ředitel MOL Zsolt Hernádi byl nakonec obvinění z uplácení zproštěn.
MOL podle agentury MTI zveřejnil prohlášení, podle něhož arbitrážní soud dospěl k závěru, že Chorvatsku se nepodařilo prokázat, že by MOL skutečně Sanaderovi poskytl úplatek. Požadavek Chorvatska na zrušení dohody tak soud zamítl.
INA je jednou z největších chorvatských firem a jedním z největších zaměstnavatelů v zemi. Působí v Africe a na Blízkém východě, provozuje dvě rafinerie.