Evropské výnosy smíšené, americké rostou. Dolar včera zpevnil k 1,0850 za euro. Koruna krátce oslabila nad 24,75 za euro, dnes se obchoduje pod 24,70 za euro.

Akcie na pražské burze v týdnu propadly o 5,3 pct na 868 bodů

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu propadly, index PX ztratil 5,3 procenta na 868,3 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce oslabily akcie telekomunikační společnosti 02. Žádné akcie v týdnu nerostly, jen Kofola zůstala beze změny. V předchozím týdnu akcie mírně klesly o 0,4 procenta.

„Výsledková sezona na trhy přinášela spíše negativní náladu vzhledem k tomu, že výhledy společností nebyly nijak optimistické. Celkově si indexy vybíraly na začátku nového měsíce oddychový čas a výsledková sezona poukázala na stav hospodaření některých firem s vykřičníkem. K celkově negativní náladě se přidal i domácí index PX,“ komentoval situaci na akciových trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 CR, která přišla o 10,4 procenta na 215 Kč. U firmy se neobjevily žádné kurzotvorné informace. „Odhadujeme, že jde o technický pohyb spojený se vstupem nového titulu na pražskou burzu. Investoři vyhodnocují možnosti, že by Moneta mohla potenciálně nahradit O2 CR v indexech,“ uvedl Vaníček.

V uplynulém týdnu nezakončila žádná akcie v kladném teritoriu. Jen akcie společnosti Kofola zakončily týden beze změny na 415 Kč. Investoři nevyhodnotili negativně zveřejněné výsledky. Nicméně je podle Vaníčka dobré připomenout, že se titul pohybuje kolem svých minim od vstupu na BCPP.

Událostí týdne byl páteční vstup banky Moneta na pražskou burzu. Upisovací cena byla stanovena na spodním okraji cenového rozpětí, tedy 68 Kč. Během první obchodní seance se zobchodovalo 28 milionů kusů, tedy zhruba 5,5 procenta společnosti. Moneta zakončila svůj první den na 68,05 Kč.

V příštím týdnu budou investoři sledovat doznívající výsledkovou sezonu a ceny ropy. „Očekáváme, že obrázek relativně slabé výsledkové sezony se jen více potvrdí. Ceny ropy jsou velice rozkolísané a nedá se s větší pravděpodobností určit její další směr. Celkově jsme nadále opatrní a očekáváme pokračující prodejní tlak na akciových indexech,“ odhadl analytik.

Newsletter