Alkohol Čechy vyjde draho. Investováním utracených peněz by mohli získat přes 1,7 milionu na důchod

Že jsou Češi přeborníky v konzumaci piva a alkoholu obecně, je známá věc. Přestože patří mezi největší konzumenty piva na světě, nehovoří se často o finanční zátěži, kterou na sebe Češi takto dobrovolně uvalují. Při pohledu na průměrnou spotřebu a průměrné ceny je zřejmé, že kdyby peníze, které za alkohol utratí, investovali, mohli by se do budoucnosti mnohem lépe finančně zajistit. Průměrný Čech totiž za alkohol dá v průměru 700 korun měsíčně, tedy 8 400 Kč ročně. Podle zakladatelky investiční platformy Fondee Evy Hlavsové v případě pravidelného investování „peněz na pivo“ může člověk za 40 let získat až přes 1,7 milionu korun na důchod. S tím státním dle predikcí už lidé v budoucnu nevystačí.

„Trochu ze zvědavosti jsme se podívali na čísla. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven průměrný Čech vypije za rok asi 65 piv, a to nepočítáme další druhy alkoholu. Kromě toho, že nejde o zrovna zdravý životní styl, to taky vyjde poměrně draho. Kdyby oněch 700 korun, které za alkohol Češi v průměru měsíčně utratí, odkládali, mohli by ročně ušetřit 8 400 korun. Ještě rozumnější by bylo dané peníze investovat. Už při ročním zhodnocení 7 % si člověk, který zainvestuje 8 400 korun ročně, může z dlouhodobého hlediska přijít na slušné peníze. A vzhledem k tomu, že zhruba 700 korun měsíčně odkládají Češi vlastně už dnes na penzijní spoření, mohli by na tom s tímto přístupem v důchodu být finančně dvakrát lépe,“ říká Eva Hlavsová z Fondee.

Stačí začít (přestat) včas

I pouhých 700 korun může při ročním zhodnocení 7 % za 40 let v důchodu přilepšit o 10 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že průměrná výnosnost amerického akciového trhu je 10 %, jedná se o poměrně dosažitelný výnos. Každá taková potenciální měsíční úspora se postupně samozřejmě nasčítá. Kdyby tak více lidí ze suchého února udělalo „suchý“ život, mohli by si při takovém zhodnocení po 40 letech přijít na více než 1,7 milionu Kč.

„Já sama už řadu let piju opravdu jen občas, takže se k suchému únoru vždy ráda přidám. Samozřejmě do abstinence nikoho nenutíme, spíše chceme na lidi apelovat, aby se zamysleli, jak s penězi nakládají a zda dostatečně myslí na budoucnost. Pokud jsme podobné částky schopni utrácet za alkohol, měli bychom je být ochotni investovat i do svojí budoucnosti. Při pohledu na stav důchodového systému je jasné, že investování už bude jen důležitější a důležitější,“ vysvětluje Hlavsová.

Český startup Fondee mění způsob, jak lidé uvažují o investicích. Funguje jako online služba pro jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Pomáhá zejména těm, kterým leží peníze na běžných účtech a kteří hledají snadnou a efektivní cestu jejich zhodnocení. Fondee pro ně zprostředkuje investice do fondů sdružujících akcie a dluhopisy. Registrace probíhá online, klient si jen vybere typ portfolia a zbytek už je bez starostí. Projekt v roce 2017 založili Eva a Honza Hlavsovi, kteří nabyli zkušenosti ve financích v londýnské City a chtějí lidem investování zpřístupnit. V roce 2021 získali pro svůj startup milion eur od skupiny soukromých investorů a J&T Banky, která se zároveň stala brokerem platformy. Od ledna 2022 Fondee působí také na Slovensku.

Newsletter