Dnešní doba má spoustu moderních a technologických vychytávek. Ne jinak tomu je i ve stavebnictví. Existují dokonce způsoby, kdy se jedno patro hrubé stavby domu dá postavit za pouhý jeden den. Ptáte se, jak je to možné? V tomto článku se dozvíte odpověď nejen na tuto otázku. Začneme ovšem od Adama.
Výstavba domu dříve…
Výstavba nového rodinného domu byl ještě nedávno proces na několik let. Vybetonovat základy, postavit hrubou stavbu domu, nechat ji přes zimu vymrznout, dodělat potřebné úpravy včetně zateplení, a nakonec zařídit interiér. Doba naštěstí pokročila a proces výstavby s ní. „Zlom přinesly dřevostavby, ve kterých můžete bydlet už za rok. A pokud chcete stavět raději v řádech týdnů, anebo nanejvýš měsíců, jistí to stavební technologie ALPH – pasivní domy nové generace z betonových panelů.“ říká ředitel divize Pasivních domů, Ing. Karel Havlíček.
Systém ALPH
Pod zkratkou ALPH se skrývají 4 slova, která vystihují dnešní pasivní domy. Active Live Passive House neboli ALPH, představuje především moderní systém jejich výstavby. Dnešním trendem při stavbě nových domů je především jejich energetická soběstačnost, velký důraz na vnitřní prostor a také prosvětlený interiér. Důležitým faktorem je vzduchotechnika domu, která pasivním domům zaručuje velmi nízké náklady na vytápění. Díky neustálé cirkulaci vzduchu mají tyto domy také kvalitní ovzduší bez vlhkosti, víření prachu nebo plísní.
Nový dům za pár dní
Pasivní domy ALPH se vyrábí v závodě v Hulíně z prefabrikovaných železobetonových panelů, za využití speciální betonové směsi, které se říká „rychlý chytrý beton“. Samozřejmostí je zabudovaná tepelná izolace.
Jakmile se hotové panely převezou na místo stavby, celý proces rychle odsýpá. Během několika dnů se panely rozmístí na základovou desku, spojí se ocelovými šrouby a zalijí betonovou zálivkou. Panely se vyrábí přímo na míru, nedochází tak k žádným odchylkám jako při klasickém betonování. „Celý proces výstavby jednoho patra domu je možný za pouhý jeden den. Po poskládání panelů k sobě přichází na řadu stropní desky, montáž druhého podlaží a dokončení hrubé stavby (elektroinstalace, topení, voda a odpady). Po osazení výplní do okenních a dveřních otvorů a zastřešení domu jsou provedeny vnitřní a vnější omítky. Poté už stačí dům pouze vymalovat, zařídit a můžete začít bydlet.“ popisuje proces ředitel divize Pasivních domů, Ing. Karel Havlíček.
Díky moderním technologiím je samotná výstavba a dokončení domu otázkou jen pár týdnů, maximálně měsíců. Jak už to tak bývá, daleko déle bude trvat vyřízení veškerých stavebních povolení. Středobodem stavebního vesmíru ale ve všech případech zůstává kvalitně zpracovaný projekt. K tomu vám může napomoci také speciální software, díky kterému si můžete projít dům ve 3D před samotnou výstavbou a doladit případné nesrovnalosti. Jakmile se projekt schválí, stačí už jen ohlídat dodržování všech pracovních postupů a termínů.
Dům pro několik generací
Pasivní domy ALPH nabízejí útulné zázemí, božský klid a dostatek denního světla. Skvěle zapadnou do okolní krajiny a své minimalistické kouzlo si uchovají po několik generací. Maximálně zužitkují jak energii ze slunce díky solárním panelům, tak energii vyzařovanou spotřebiči nebo lidmi. Zajistí perfektní akustiku, statiku i vzduchotěsnost. Jako celek vytvoří skvělý domov, ve kterém se bude dobře bydlet vám i vašim dětem.