ALPH NWT Group: Naše pasivní domy získávají ty nejvyšší dotace z programu Nová zelená úsporám

Pasivní dům?  V podstatě se jedná se o dům, kde téměř nemusíte topit, protože využíváte všechny zdroje energie na maximum. Mám na mysli nejen energii ze slunce, ale také energii vyzařovanou ze spotřebičů nebo z lidí obyvatel domu. Zásadní jsou ale samozřejmě také stavební postupy a technologie použité v pasivním domě, podmínkou jsou např. stavební prvky a tepelné izolace s nízkým součinitelem prostupu tepla, vytápění z obnovitelných zdrojů a instalace řízeného větrání tzv. rekuperace ve všech obytných místnostech. Dále odpovídá Ivana Fuksová, obchodní manažerka pro pasivní domy ALPH.

O jaké dotace můžu žádat?

V dotačním programu Nová zelenám úsporám jsou nyní nastavené jednorázové dotace pro novostavby ve výši 200 000, 350 000 nebo 500 000 Kč podle dosažených energetických parametrů budovy. A také tam jsou další doplňkové dotace např. na projektovou dokumentaci, fotovoltaiku nebo využití dešťové vody jako užitkové – pro splachování, popř. bonusy za kombinaci nebo pro podporované kraje jako je Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský.

Jak dlouho trvá výstavba pasivního domu Vaší technologií?

Stavíme rodinné domy v různých stupních rozpracovanosti. Hrubá uzavřená obálka (Shell and Core), k dokončení, na klíč. Pokud byste se rozhodli pro stavbu domu v pasivním standardu např. jen do fáze hrubé uzavřené obálky domu, sestavení hrubé stavby domu systémem ALPH trvá jen několik dní. Na naší straně probíhá příprava výroby panelů, tj. 3D model domu se předává do výrobního CAD systému a z něj se pak v našem výrobním závodě vyrábí stěnové betonové panely a další stavební prvky s výztuží včetně vnější izolace – grafitového polystyrenu a včetně přípravy pro elektroinstalaci. Standardně od podpisu smlouvy do 6–8 měsíců začínáme stavět a za dalších 8 měsíců se klienti stěhují. Jedná se samozřejmě o modelový případ, ale jak jsem zmínila na začátku, zásadní urychlení realizace si může klient nastavit sám již ve fázi přípravy stavby. Jak probíhá výroba a výstavba můžete zhlédnout na našem webu www.alph.cz.

Jaký je postup?

Klienti, kteří se na nás obrací s požadavkem stavby pasivního domu naší technologií ALPH, se nacházejí v různém stupni připravenosti. Záleží, zda již máte parcelu, na které chcete stavět, zda máte jasnou představu o domu, ve kterém chcete bydlet nebo máte již zpracovanou architektonickou studii, popř. kompletní projektovou dokumentaci pro stavební povolení. Na základě vašich představ vyhotovíme půdorysné řešení budoucího domu, včetně online 3D modelu tj. architektonickou studii popř. vizualizaci a předběžný položkový rozpočet výstavby. Po schválení studie a rozpočtu domu se podepisuje smlouva o vyhotovení projektové dokumentace a pak také smlouva o dílo na realizaci domu. Položky jako je např. střecha, okna, stínění, dveře, podlahy, zařizovací předměty… jsou volitelné a je možné, dle dohody, je z rozpočtu vyjmout. Je také na Vás, zda si základy necháte realizovat námi nebo vlastním dodavatelem.

Pro koho je tato varianta staveb vhodná?

Pro každého, kdo hledá jednoduché, variabilní a kvalitní řešení pro stavbu pasivního domu. ALPH přináší příjemné a zdravé klima bez průvanu, prachu a plísní. Jedná se o stabilní a bezpečné bydlení s velmi nízkými náklady na vytápění. Dům je možné navrhnout podle vašich individuálních představ.

Jaké další výhody nabízí vaše technologie?

Ušetříte na stavbě čas, personál i materiál. Jednotlivé panely ALPH včetně izolace vznikají v našem výrobním závodě. Na stavbu se přivezou až v momentě realizace, kdy se instalují na základovou desku v několika dnech. Při montáži hotových stěn se dosahuje mnohem větší přesnosti a řeší se detaily nezbytné pro nízkoenergetické a pasivní stavby.

Co vše umíte vyrobit na míru zákazníka?

Beton je výhodná alternativa ke dřevu i klasickým zděným technologiím. ALPH nabízí minimalistický vzhled, vynikající tepelně izolační vlastnosti a moderní technologie. Podle vašich návrhů vyrobíme plošné stěnové panely s integrovanou izolací, prefabrikovaná schodiště, okenní a dveřní překlady, příčkové stěnové panely bez izolace a další stavební prvky a betonové dlaždice nebo obrubníky. Dlouhodobé spolupráce si ceníme.

Newsletter